Home » Warsztaty „Młodzi konstruktorzy”

lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
stat4u

Warsztaty „Młodzi konstruktorzy”

W ramach odprężenia przed egzaminem ósmoklasisty uczniowie klasy 8b uczestniczyli w trzygodzinnych warsztatach pod hasłem MŁODZI KONSTRUKTORZY.

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzieli się, z czego składa się zestaw konstrukcyjny Skrikit (płytki konstrukcyjne, łączniki, nakrętki i narzędzia).
Dzięki zadaniom praktycznym przyjrzeli się dokładnie działaniu poszczególnych części. Podsumowaniem pierwszej godziny był krótki test wiadomości, w którym uczniowie przypisywali każdemu elementowi zestawu jedną z kategorii oraz wpisywali nazwy poszczególnych elementów podpisując obrazki.

Druga godzina warsztatów to praca w grupach. Każdy z zespołów miał za zadanie zaproponować wskazówki, którymi powinien kierować się każdy dobry konstruktor. W podsumowaniu powstał jeden wspólny kodeks dobrego konstruktora:

KODEKS DOBREGO KONSTRUKTORA

  1. Zawsze zakręcaj nakrętki na łącznikach.
  2. Zawsze nakładaj nakrętkę tak, by ząbki nakrętki znajdowały się na dole.
  3. Pamiętaj, że wyżłobienia w śrubce długiej (wielopozycyjnej) są skierowane raz w jedną, raz w drugą stronę.
  4. Nie próbuj na siłą zakręcać nakrętki na śrubce długiej. Sprawdzaj, czy przypadkiem nie należy zakręcić jej w drugą stronę.
  5. Pamiętaj, żeby łączniki umieszczać w otworach prostopadle. Jeżeli ustawisz je pod skosem, nie wejdą w otwór płytki.
  6. Pamiętaj, że śrubki zwykłe (sztywne) oraz kątowniki mają 4 wystające ząbki w rogach. Należy pamiętać o ustawieniu tych łączników tak, by ząbki weszły w nacięcia w otworach płytki.
  7. Pamiętaj, że możesz tworzyć połączenia sztywne i obrotowe pomiędzy elementami. Jeżeli chcesz, żeby płytki były ruchome, użyj śrubki obrotowej lub długiej.

Przeprowadzona została dyskusja na temat rodzajów obiektów miejskich nauczyciel zaprezentował przykładowe robotyczne obiekty miejskie oraz omówił matę miejską, na której zostaną umieszczone konstrukcje uczniów.

Trzecia godzina upłynęła na zadaniach praktycznych. Przedstawiciele zespołów losowani dwa projekty dla swojej grupy następnie wraz z zespołem dokonywali analizy i wyboru odpowiednich elementów konstrukcyjnych z zestawu.
Efektem działań MŁODYCH KONSTRUKTORÓW były budynki, elementy placu zabaw oraz zwierzęta. Niektóre projekty uczniowie musieli zmodyfikować
z powodu niewystarczającej ilości elementów konstrukcyjnych w zestawie.

Podsumowanie warsztatów było rozmieszczenie skonstruowanych obiektów na macie miejskiej. Uczniowie dowiedzieli się również o tym, że brakujące elementy można wydrukować na drukarce 3D, która jest w szkole.

Wszyscy uczestnicy byli zadowoleni z przebiegu warsztatów, które zachęciły ich do poszerzenia wiadomości w tym zakresie.

Certyfikaty

Skip to content