Home » Warsztaty matematyczne w klasie 4c

Warsztaty matematyczne w klasie 4c

15 marca w klasie 4c odbyły się dwugodzinne warsztaty matematyczne poświęcone poszukiwaniom matematyki w świecie. Czas ten został podzielony na cztery wyzwania, z którymi musieli się zmierzyć uczestnicy zajęć. Uczniowie pracowali w zespołach, do których przydzieleni zostali na podstawie losowania.

Wyzwanie 1 oscylowało wokół figur geometrycznych.

Zadaniem uczniów było zaprojektowanie logo grupy z otrzymanego zestawu figur geometrycznych. Mieli również wymyślić nazwę dla swojego zespołu.
W podsumowaniu wyzwania zauważyli, że wszędzie wokół nich są figury geometryczne i bez nich życie byłoby bardzo trudne więc warto się o nich jak najwięcej dowiedzieć.

FIGURY GEOMETRYCZNE SĄ WSZĘDZIE – zobacz film

Wyzwanie 2 doskonaliło umiejętność mierzenia i nazywania kątów.

Treść wyzwania dla każdego zespołu została ukryta pod stolikami.
Zadaniem każdej grupy było odszukanie kąta na otrzymanym obrazku, zmierzenie go za pomocą kątomierza oraz nazwanie.
Poprawne dokonanie pomiaru „otwierało drzwi” do kolejnego wyzwania.

W POSZUKIWANIU KĄTÓW – zobacz film

Wyzwanie 3 to zakupy w sklepie internetowym

Instrukcje do tego wyzwania zostały ukryte w różnych kątach sali lekcyjnej. Zadaniem zespołów było zrobienie zakupów w sklepie internetowym
(zdjęcia produktów możliwych do kupienia oraz ich ceny uczniowie otrzymali
w wersji papierowej, by uniknąć kłopotów związanych ze słabym internetem itp.). Każdy zespół miał wydać 50,00 zł w taki sposób, by została jak najmniejsza reszta. Otrzymaną resztę mieli przykleić pod rachunkiem z zakupów, wykorzystując do tego dołączone monety.

Zakupy w sklepie – zobacz film

Wyzwanie 4 ukierunkowane było na poszukiwanie złotej proporcji

Podczas tego wyzwania uczniowie poszukiwali matematyki w sobie.
Ich zadaniem było zmierzenie, za pomocą papierowego metra, wysokości
i szerokości twarzy kolegi/koleżanki, zapisanie dokonanych pomiarów oraz obliczenie ilorazu szerokości przez wysokość. Jako podsumowanie wyzwania uczestnicy obejrzeli film ukazujący, w jaki sposób została odkryta złota proporcja
i gdzie można ją spotkać w przyrodzie. Mogli też porównać swoje wyniki
i ocenić, czy w ich twarzy ukrywa się złota proporcja.

Złota proporcja w naszych twarzach – zobacz film