Home » Warsztaty matematyczne w klasie 4a

grudzień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
stat4u

Warsztaty matematyczne w klasie 4a

17 marca 2022 r. uczniowie uczestniczyli w dwugodzinnych warsztatach, których celem było uświadomienie uczestnikom, że matematyka jest Królową Nauk, jest wszechobecna i warto ją poznawać. Uczniowie, poprzez losowanie, zostali podzieleni na grupy zadaniowe. Podczas warsztatów stanęli przed czterema wyzwaniami, z którymi musieli się zmierzyć.

Wyzwanie 1 – co można zrobić z figur geometrycznych

W ramach tego wyzwania zespoły miały przygotować projekt logo grupy oraz wymyślić nazwę dla swojego zespołu. Podczas podsumowania uczniowie zauważyli, że figury geometryczne są wszędzie. Trzeba poznać ich własności, by mogły powstać otaczające nas przedmioty czy budowle.

Jak powstało logo każdej grupy – zobacz film

Wyzwanie 2 – w poszukiwaniu kątów i ich miar

Drugie wyzwanie miało na celu pokazanie, że kąty są ważne w naszym otoczeniu. Umiejętność dokonywania ich pomiarów ma duże znaczenie
w projektowaniu np. pomieszczeń.

Gdzie ukrywają się kąty? – zobacz film

Wyzwanie 3 – zakupowe szaleństwo

W tym wyzwaniu uczniowie oddali się zakupowemu szaleństwu i rywalizacji – który zespół otrzyma najmniejszą resztę. Musieli wykazać się współpracą zespołową, umiejętnością planowania pamiętając o dokonywaniu bieżących obliczeń, by mieć pewność, ile jeszcze mogą kupić, co mogą wybrać z oferty.

Internetowe zakupy na niby – zobacz film

Wyzwanie 4 – złota proporcja w przyrodzie

Ostatnie zadanie, to poszukiwanie złotej proporcji w twarzach kolegów i koleżanek. Dokonywanie pomiarów wysokości oraz szerokości buzi członków zespołu wywołało u uczestników zaciekawienie, okazało się dobrą zabawą.
Na zakończenie uczniowie obejrzeli film ukazujący, historię odkrycia złotej proporcji.

Złota proporcja – poszukiwania – zobacz film

Certyfikaty


Skip to content