Home » Śląsk – moja mała ojczyzna

grudzień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
stat4u

Śląsk – moja mała ojczyzna

WYCIECZKA KLAS 2C i 3D do Nikiszowca. W piątek- 24 września zwiedzaliśmy Nikiszowiec. Naszym przewodnikiem była Pani Anna Solińska. Dowiedzieliśmy się, że jest to najbardziej znane osiedle robotnicze na Śląsku. Charakterystyczne budynki z czerwonej cegły oraz czerwone okna stały się symbolem tego miejsca. Osiedle powstało w latach 1908-1919 dla górników kopalni:” Wieczorek”. Nikiszowiec został wpisany do rejestru zabytków oraz jest pomnikiem historii. Zabudowa Nikiszowca składa się z dziewięciu zamkniętych kwartałów ze zwartą zabudową. W każdym z kwartałów jest podwórko, gdzie mieszkańcy mieli do dyspozycji takie zabudowania, jak: chlewiki, piece do pieczenia chleba (piekarnioki), a z ulicy do podwórek prowadziły tzw. ajfanty.
Obecnie na podwórkach znajdują się place zabaw. Na jednym z nich mieliśmy okazję się bawić.

WYCIECZKA KLAS 2C i 3D do Muzeum Miasta Katowice.
W ramach kultywowania tradycji regionu klasy 2c i 3d zwiedzały Muzeum Miasta Katowice, które mieści się w dawnej pralni. Oglądaliśmy wystawę stałą: „Woda
i mydło najlepsze bielidło”. Podziwialiśmy również piękne obrazy oraz zrekonstruowane wnętrza mieszkalne: „U sąsiadów na pokojach i w kuchni”. Ekspozycja obejmowała wyposażenie kuchni, jadalni, sypialni oraz przedmioty codziennego użytku i elementy dekoracyjne. Dzięki wystawom dowiedzieliśmy się, jak żyli ludzie w dawnych czasach. Wystawa była bardzo pouczająca.

W ramach innowacji pedagogicznej:” Śląsk- moja mała ojczyzna ” uczniowie klasy 2C zwiedzali 17 listopada Izbę Regionalną. Uczniowie poszerzyli wiedzę
o regionie Górnego Śląska. Przewodnikiem był Pan Maciej Lisak- Zbroński. Mogli zobaczyć, jak żyli i mieszkali dawniej Ślązacy. Najważniejszym meblem w śląskim domu był stół. Przy stole rodzina spożywała posiłki, obchodziła święta,
czy rodzinne uroczystości. W kuchni znajdował się kredens, czyli bifyj (przechowano w nim naczynia). Ulubionym mebelkiem w śląskiej kuchni była ryczka, czyli mały, drewniany stołeczek. Najważniejszym meblem w izbie były dwa połączone ze sobą łoża małżeńskie. Przy każdym z nich znajdował się stolik nocny. Śląska gospodyni bardzo dbała o porządek i czystość. Przejawem tej czystości były makatki, tkaniny z białego płótna, pięknie haftowane.
Wystawa była bardzo ciekawa. Natomiast uczniowie klasy 3D wykonali piękne prace plastyczne, które przedstawiały ciekawe regiony Górnego Śląska.

W ramach innowacji pedagogicznej:” Śląsk- moja mała ojczyzna ” uczniowie klasy 2C poznawali elementy stroju śląskiego. Wiedzą już co to jest: galanda, kieta, kiecka, zapaska czy galoty. Dzieci kolorowały obrazek przedstawiający strój śląski z okolic Bytomia. Powstała bardzo ciekawa gazetka.
Następnie zaśpiewały piosenkę:” Szła dzieweczka”.
Natomiast uczniowie klasy 3D wykonali rysunki przedstawiające ciekawe miejsca Górnego Śląska. Prace zostały umieszczone w galerii.

„Szła dzieweczka do laseczka” w wykonaniu uczniów”

WYCIECZKA KLAS 2C i 3D DO MUZEUM MIASTA MYSŁOWICE.

W ramach innowacji pedagogicznej:” Śląsk-moja mała ojczyzna” uczniowie klas 2c i 3d uczestniczyli w lekcji muzealnej na temat: „Jak żyli mieszkańcy Górnego Śląska 100 lat temu?” Dzieci poznały dawne zwyczaje, model śląskiej rodziny, wystrój mieszkań, a także tradycyjne śląskie stroje. Uczniowie oglądali filmy dydaktyczne dotyczące śląskich potraw . Lekcja była bardzo ciekawa i pouczająca.

Certyfikaty


Skip to content