Home » Rok szkolny 2021/2022

lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
stat4u

Rok szkolny 2021/2022

***

Występ klasy 2c.

W sobotę uczniowie klasy 2c występowali na Parafiadzie. Impreza była zorganizowana na Górce Słupeckiej. Uczniowie zagrali na flecie prostym 6 utworów. Wszystkim podobał się występ.

Wychowawczynie: Aleksandra Król, Teresa Opiła

***

Dzień Dziecka w klasie 2c.
Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klasy 2c grali w różnorodne gry stolikowe. Były to: „Farmer”, „Memory”, „Uno”, „Kim jestem?” Uczyliśmy się współzawodnictwa oraz współpracy w grupie. Były też tańce przy ulubionych piosenkach. Na koniec udaliśmy się na słodki poczęstunek do: „Amarantusa”.
Dzień spędziliśmy bardzo miło!
Wychowawczynie A. Król, T. Opiła 

***

Czy matematyka musi być nudna🤔? NIE! Bo matematyka to nie tylko rozwiązywanie zadań w książkach📖, ale przede wszystkim zabawa🥳. Wystarczy zadania z treścią przemienić w praktykę, a działań matematycznych poszukać w codziennym życiu🧐. Uczniowie klasy 2d uczą się matematyki gotując, tworząc fantazyjny karmnik dla ptaków, projektując pokój, no i planując zakupy w sklepie mając określoną kwotę do wydania. Zapraszamy do obejrzenia galerii i naszego świata matematyki😉.

***

Klasa 2d zakończyła cykl zajęć, których celem było propagowanie wśród dzieci wiedzy o energii elektrycznej przy wykorzystaniu nowoczesnej formy edukacji. Projekt stawiał przede wszystkim na naukę poprzez zabawę i interaktywne doświadczenia, dzięki czemu dzieci miały możliwość wzięcia udziału w niestandardowych lekcjach.
Uczniowie za swoje zaangażowanie otrzymali dyplomy, a także ciekawe nagrody .
Klaudia Morkisz-Baron

***

Zajęcia teatralne w klasie 2c.
Zabawy w teatr to jedna z form pracy, która wspomaga wszechstronną aktywność twórczą dziecka. Zabawy teatralne rozwijają pamięć, wyobraźnię twórczą, wzbogacają czynny słownik ucznia. Uczniowie klasy 2c obejrzeli prezentację: „Narodziny teatru”. Dowiedzieli się, że maska była podstawowym elementem stroju greckiego aktora. Poznali teatr od kulis, wykonali samodzielnie lalki teatralne i wcielili się w role aktorów. Podczas zajęć teatralnych uczniowie rozwijali swoją wrażliwość, zainteresowania i zdolności artystyczne.
Wychowawczynie A. Król, T. Opiła

***

Sukces uczniów klasy 2c.
Uczniowie klasy 2c, jako zespół: „Odblaski z Trzynastki” zajęli I miejsce w rejonowym FESTIWALU KULTURY MŁODZIEŻY SZKOLNEJ w kategorii zespoły muzyczne oraz wyróżnienie w kategorii zespoły teatralne.
Klasa 2C ZDOBYŁA RÓWNIEŻ NAJWIĘCEJ GŁOSÓW PUBLICZNOŚCI.
Nauczycielki: A. Król, T. Opiła, E. Okas

***

Śniadanie wielkanocne w klasie 2c.
Dzisiaj w naszej klasie 2c odbyło się ŚNIADANIE WIELKANOCNE. Na początku złożyliśmy sobie życzenia świąteczne. Później wspólnie zasiedliśmy do nakrytego stołu i poczęstowaliśmy się przygotowanymi przez naszych rodziców potrawami. Oglądaliśmy również film edukacyjny związany z tradycjami świątecznymi. Panował miły i świąteczny nastrój.
Wychowawczynie A. Król, T. Opiła

***

klasa 3c
12 kwietnia przypada Dzień Czekolady. Święto to obchodzone było w naszej szkole bardzo słodko i kusząco. Była zabawa w rytm Chocolate oraz możliwość zakupienia czekoladowych babeczek.
Klasa III c sprzedawała „słodziutkie” maskotki. Wszystko w szczytnym celu dla Szymonka.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym mamom pieczącym pyszne babeczki.

Mały Samorząd Uczniowski, Samorząd Uczniowski oraz wychowawczynie III c

***

Uczniowie klasy 3e doskonale wiedzą, jak dbać o środowisko. W ramach podsumowania wiedzy zrobili wspaniałe stworki z odpadów.

***

Święta Wielkanocne już coraz bliżej. Klasa 3e dzielnie przystąpiła do sadzenia rzeżuchy. Wypełnili pojemniki watą, a następnie zasiali i podlali ziarenka. Teraz każdego dnia sprawdzamy jak z ziarenek rośnie pyszna i zdrowa rzeżucha.

***

Klasa 2d wybrała się do kina na niesamowitą bajkę ,,To nie wypanda’’ – naszym zdaniem pozycja obowiązkowa dla małych i dużych😉. Jest to opowieść o dojrzewaniu, o poszukiwaniu zrozumienia między rodzicem i dzieckiem, o umiejętności panowania nad gniewem i o szukaniu spokoju. Bajka ma terapeutyczne właściwości, oparta jest na konfrontacji z lękami, ze wstydem i wypartymi z pamięci przewinieniami. Jest to piękna opowieść o akceptacji i wewnętrznej odnowie.

Każdy z nas ma w sobie pandę, drugą ukrytą tożsamość czy wstydliwą wrażliwość. Objawia się ona w momentach ekstremalnych i granicznych. I może dobrze, że ona z naszym spokojnym „ja” współistnieje. Bo smutek, bo gniew, bo frustracja również w nas gdzieś muszą być. To naturalne, zdrowe i organiczne☺️.

Klaudia Morkisz-Baron, Sylwia Rausz

***

Sałatka grecka w wykonaniu uczniów klasy 3e

***

W dniach 21-22.03 klasy I-III wzięły udział w warsztatach plastyczno-muzycznych z okazji Pierwszego Dnia Wiosny.
Uczniowie rozwiązywali quiz o zwiastunach wiosny na tablicy multimedialnej, nauczyli się układu ruchowego do piosenki „Wiosna, Wiosna” oraz wykonywali w grupach portret Pani Wiosny. Prace plastyczne powstałe podczas warsztatów zostały zawieszone w holu na parterze.
Wszystkim uczniom dziękujemy za aktywność i mile spędzony czas.

Organizatorki:
Monika Michulec, Ewa Stano

***

Dzień Kobiet w klasie 2c.
Z okazji Dnia Kobiet chłopcy z klasy 2c przygotowali dla koleżanek z klasy miłe upominki, kwiaty oraz słodki poczęstunek.
Wychowawczynie: A. Król, T. Opiła

***

Wyjazd klas 1a, 1b, 1c, 2a, 2c na przedstawienie teatralne do MCK.
Dzisiaj oglądaliśmy spektakl teatralny w MCK wystawiony na podstawie książki C. Collodi: „Pinokio”. Przedstawienie przygotowali aktorzy z Katolickiego Teatru Edukacyjnego z Krakowa.
Głównym bohaterem był drewniany pajac, który uciekł od swojego ojca Gepetta i wpadał w przeróżne tarapaty. Na zakończenie przedstawienia dowiedzieliśmy się, że warto być dobrym i uczciwym człowiekiem. Podobała nam się ciekawa scenografia, wspaniali aktorzy, którzy wcielili się w różne role oraz nastrojowa muzyka i piosenki.
Wychowawczynie: M. Wajer, A. Żywot-Piskosz, K. Gut, M. Majda-Królicka, A. Kaczmarczyk, I. Wnętrzak, K. Wziątek, A. Wszołek, A. Król, T. Opiła

***

Zabawa karnawałowa w klasie 2c.
Dzisiaj w klasie 2c odbył się bal karnawałowy. Nasza sala wyglądała dziś inaczej niż na co dzień i zamieniła się w prawdziwą salę balową. Dzieci wystąpiły w ciekawych, kolorowych kostiumach przebrane za bohaterów znanych bajek i nie tylko. Nie sposób zliczyć i wymienić wszystkich postaci. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw. Wszyscy uczniowie bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki, jak przystało na prawdziwy bal. Były pociągi, korowody, tańce i zabawy. Humor dopisywał zarówno dzieciom, jak i wychowawcom. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze, a wspólna zabawa przyniosła wiele radości.
Dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie w przygotowaniu poczęstunku, muzyki i pięknych strojów dla dzieci. Dzień ten dostarczył dzieciom wielu przeżyć i miłych wrażeń.
ZRESZTĄ ZOBACZCIE SAMI !!!
Wychowawczynie A. Król, T. Opiła

***

Zabawa w klasie 3e.
W piątek 11.02.2022 r. odbyła się w klasie 3e zabawa karnawałowa. Uczniowie bawili się przy muzyce oraz uczestniczyli w różnych zabawach i konkursach.
W przerwie tej zabawy był słodki poczęstunek.

***

Akcja charytatywna klas 2c i 2b z Mysłowic
na Rzecz Ośrodka Rehabilitacji w Przemyślu.
Uczniowie klasy 2c z SP 13 z Mysłowic przeznaczyli pieniądze z kiermaszu szkolnego na zakup witamin w tabletkach i w płynie dla TOBISI. Do akcji dołączyli się również uczniowie z klasy 2b.
Wychowawczynie A. Król, T. Opiła, M. Michulec, E. Stano

KOCHANI DZIĘKUJEMY za wasze serca ❤️ Jesteście wspaniali ❤️ Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych ul. Zamoyskiego 15 37-700 Przemyśl dla Zwierząt https://pomagam.pl/vjkj3rof Santander Bank Polska S.A : 27 1500 1634 1216 3005 4390 0000 W tytule: wsparcie
Przelewy z zagranicy Swift : WBKPPLPP IBAN: PL27150016341216300543900000 #dobrozapakujdopaczki #ratunek #ORZW #razem #pomoc #wsparcie #dzikie #przyroda #Przemyśl #Polska #zwierzęta #natura #ochrona #Niewykluczaj #DzikichZwierzątdla

***

W dniu 7.02 w naszej szkole odbył się
🐱🐈🦁🐯🐅🐆 DZIEŃ KOTA 🐱🐈🦁🐯🐅🐆
Dzieci upodobniły się do czworonożnych przyjaciół poprzez pomalowane twarze lub kocie uszka 😻 Uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w prelekcji, która dotyczyła życia i zwyczajów kotów. Poznali między innymi budowę kota, ciekawostki dotyczące kociego pyszczka. Rozwiązywali zagadki obrazkowe i słuchowe. Rozpoznawali także znane bajkowe 🐈😻 W trakcie przerw odbywała się loteria fantowa.
Serdecznie dziękujemy za udział w tym 🐱🐱🐱 dniu
3d wraz z wychowawcami

***

Wycieczka klasy 2c do MOK na wystawę: „SKĄD BIERZE SIĘ MYŚLENIE?”.
Dzisiaj tj.03.02.22r. zwiedzaliśmy wystawę w MOK na temat: „Mózg. Skąd bierze się myślenie?”
Po wystawie oprowadziła nas pani Wanda Grabania. Pokazała nam, jak działają i współpracują półkule mózgowe. Poznaliśmy ciekawostki np.: ziewania, zapamiętywania, o płatach mózgowych, neuronach. Weszliśmy również do maszyny pamięci. Dzięki ekspozycji zdobyliśmy ogromną wiedzę na temat tajemnicy mózgu i jego niezwykłego mechanizmu. Dowiedzieliśmy się, kim jesteśmy i dlaczego zachowujemy się w konkretny sposób?
Wychowawczynie: A. Król, T. Opiła

***

Sukces ucznia klasy 2c.
Uczeń klasy 2c zdobył ll miejsce w POWIATOWYM KONKURSIE: „Hotel dla owadów”. Głównym celem konkursu było kształtowanie postaw ekologicznych związanych z ochroną zwierząt i roślin oraz zachęcenie do podejmowania działań na rzecz środowiska. Gratulujemy!
Wychowawczynie A. Król, T. Opiła

***

Lekcja muzealna w klasie 2a.
W ramach edukacji regionalnej i kultywowania tradycji Górnego Śląska uczniowie klasy 2a uczestniczyli w zajęciach Muzeum Miasta Mysłowice. Tematyka zajęć poruszała zagadnienia związane z 100 rocznicą przyłączenia części Górnego Śląska – w tym Mysłowic, do Polski.
Po wysłuchaniu krótkiej historii Powstań Śląskich oraz sposobów walk Górnoślązaków o wolność i niepodległość, wszyscy uczniowie wzięli udział w treningu wojskowym. Było: strzelanie do tarczy, czołganie się, bieg z karabinem, przeciąganie łodzi ratunkowych oraz rzuty do celu. Punktem kulminacyjnym było zbiorowe budowanie pudełkowej Wieży Bismarca.
Zajęcia były ciekawe pod względem edukacyjnym i ruchowym. Przyniosły wszystkim uczestnikom wiele radości.🙂
Uczniowie klasy 2a z wychowawczyniami K. Wziątek, A. Wszołek

***

Wigilia w klasie 3e.

***

Wigilia w klasie 2c.
W dniu dzisiejszym w klasie 2C odbyła się klasowa Wigilia.
Na początku wszystkie dzieci złożyły sobie życzenia. Później oglądaliśmy: „JASEŁKA” w wykonaniu uczniów klasy 1b i śpiewaliśmy kolędy. Wspólne usiedliśmy do bogato zastawionego stołu i częstowaliśmy się pysznymi wypiekami przygotowanymi przez rodziców.
Miło i wesoło spędziliśmy czas.

***

Jasełka w klasie 1b.
Dzieci z  klasy 1b przygotowały dla pozostałych uczniów klas młodszych Jasełka, które przedstawiono podczas klasowych Wigilii.

***

MIKOŁAJKI – klasa 2c w kinie.
Dzisiaj uczniowie klasy 2C uczestniczyli w seansie filmowym pt: „Clifford- Wielki czerwony pies”. Była to wzruszająca historia ośmioletniej dziewczynki o imieniu Emily oraz psa Clifforda, który pod wpływem miłości staje się wielkim psem.
Film posiadał walory wychowawcze. Uczniowie dowiedzieli się, że niektórzy ludzie są inni, a to nie znaczy gorsi. Wszystkim uczniom film bardzo się podobał.
Wychowawczynie A. Król, T. Opiła

***

Mikołajki w 3b.

Z okazji Mikołajek w poniedziałek 6.12 uczniowie klasy 3b uczestniczyli w seansie filmowym pt.: „Clifford- Wielki czerwony pies”. Była to zarazem śmieszna jak i wzruszająca historia ośmioletniej dziewczynki o imieniu Emily oraz psa Clifforda, który pewnego dnia ze szczeniaka staje się wielkim psem.
Natomiast we wtorek 7.12, w czasie zajęć uczniowie dowiedzieli się, jak nazywany jest Święty Mikołaj w różnych państwach świata.
Uczniowie wykonali piękne prace plastyczne.
Każdy z uczniów dostał mały, słodki upominek.

Wychowawczynie J. Ordon, S. Kępa

***

Dzień Górnika w 3b.

***

2C dokarmia ptaki.

Jak co roku o tej porze dzieci z klasy 2c zaczynają dokarmiać ptaki. Dokarmianie będzie trwało, aż do końca zimy. Karmniki umieszczono na parapecie, w zacisznym miejscu.
Podczas dokarmiania ptaków dzieci uświadamiają sobie, że bez ich pomocy wiele ptaków mogłoby nie przeżyć trudnych, zimowych warunków. Jednocześnie jest to doskonała okazja do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności, obowiązkowości oraz wrażliwości na los zwierząt. Największą nagrodą będzie dla dzieci radosny świergot ptaków w : „ptasiej stołówce”. Ustalono również plan dyżurów do dokarmiania.
Wychowawczynie A. Król, T. Opiła

***

Regiony Polski w 3b.

W ramach podsumowania tematu o Regionach Polski, klasa 3b postanowiła w kreatywny sposób zaprezentować informacje o Górnym Śląsku, Podhalu i Kaszubach.
Każda grupa w swoich pracach przedstawiła położenie danego regionu, herb, charakterystyczne stroje, potrawy i ciekawostki.
Dzięki współpracy uczniów powstały piękne Lapbooki!
Wychowawczynie J. Ordon, S. Kępa

***

Matematyka w kl. 1b.

Matematyka wcale nie musi być trudna i nudna. Tak pracują uczniowie
z klasy 1b.

***

Andrzejki w 3b.

***

11 XI 2021 – ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI w kl. 3a.

Klasa 3a świętowała Narodowe Święto Niepodległości:
– obejrzeliśmy prezentację przygotowaną z okazji niepodległości,
– czytaliśmy czytankę o Józefie Piłsudskim,
– obejrzeliśmy szkolne wystawy dotyczące naszego patrona szkoły Henryka
Sienkiewicza, 40 rocznicy ogłoszenia stanu wojennego, 11 listopada
– o godz.: 11:11 przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do Hymnu” 

S. Matuszek, M. Grzechowska

***

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI w klasie 2c.

W związku ze ŚWIĘTEM NIEPODLEGŁOŚCI klasa 2c zapoznała się z legendą powstania państwa polskiego pt.: „Orle gniazdo”. Klasa oglądała również prezentacje multimedialne związane ze ŚWIĘTEM NIEPODLEGŁOŚCI oraz utrwaliła hymn państwowy: „Mazurek Dąbrowskiego”.
Uczniowie zaśpiewali również pieśń o Naczelniku Państwa Józefie Piłsudskim: „Jedzie, jedzie na Kasztance”. Wykonali również prace plastyczne związane z tym świętem.
Wychowawczynie: A. Król, T. Opiła

>>> Pieśń „Jedzie, jedzie na Kasztance” w wykonaniu kl. 2C <<<

***

Klasa 2c PAMIĘTA.

W dniu dzisiejszym uczniowie klasy 2c udali się na cmentarz.
Pobyt na cmentarzu był dla uczniów ogromnym przeżyciem, wprowadził w nastrój refleksji, zadumy oraz wspomnień o osobach bliskich, których już niestety z nami nie ma.
Dzieci pomodliły się i zapaliły znicz na grobie budowniczego naszego kościoła księdza kanonika Franciszka Maronia.
Uczniowie dbali również o właściwe zachowanie się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.
Wychowawczynie: A.Król, T. Opiła

***

Poszukujemy skarbów jesieni – klasa 1d.

W ramach edukacji przyrodniczej klasa pierwsza wyruszyła na spacer. Podczas wyprawy wszyscy uważnie dostrzegali zmiany zachodzące w przyrodzie. Udało im się znaleźć prawdziwe oznaki jesieni: kasztany, żołędzie a także złociste liście. Wyprawę  zakończyli relaksacją wśród drzew.
P. Domarus, A. Otlinger

***

Udział klasy 2c w akcji: „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”.

W ramach ogólnopolskiej akcji: „Cała Polska czyta dzieciom”
klasa 2c brała udział w zajęciach czytelniczych w szkolnej bibliotece.
Pani Olga Leki poinformowała uczniów, jakie korzyści płyną z codziennego czytania, przypomniała również zasady korzystania z biblioteki, a następnie przeczytała książkę Marcina Barana: „Awantura w śmietniku”.
Bibliotekarka zwróciła uwagę na walory ekologiczne książeczki. Uczniowie przypomnieli sobie zasady segregowania śmieci.
Na zakończenie lekcji pani Olga Leki podkreśliła, że codzienne czytanie doskonali język, poszerza wiedzę oraz rozwija inteligencję emocjonalną, poznawczą i moralną. Zajęcia były bardzo pouczające.
Wychowawczynie: A. Król, T. Opiła

***

Dlaczego należy jeść warzywa?

Uczniowie klasy 1d dowiedzieli się, że warzywa dostarczają nam witaminy, energię oraz dbają o naszą odporność. Po krótkiej pogadance wykonali sałatkę jarzynową.
Było pysznie i zdrowo ❤
P. Domarus, A. Otlinger

***

Lekcja w Muzeum Miasta 1d. 
Uczniowie klasy 1d wzięli udział w ciekawej lekcji organizowanej przez Muzeum Miasta w Mysłowicach, która dotyczyła historii higieny przez wieki. Dzieci mogły spróbować swoich sił w wyżymaniu tkaniny i posłuchać ciekawego wykładu jak w dawnych czasach dbano o czystość zarówno ciała jak i noszonych na co dzień ubrań. 
P. Domarus, A. Otlinger

***

Lekcja historii w klasie 2c.
Uczestniczyliśmy w bardzo ważnej lekcji dotyczącej 40 rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego.
Lekcję prowadziła Pani Ewa Stano.
Dowiedzieliśmy się, że Stan Wojenny rozpoczął się 13 grudnia 1981r. Wprowadzono wtedy godzinę milicyjną. Nie można było z łatwością przemieszczać się z różnych województw. W kraju wybuchły strajki w zakładach pracy. W sklepach było niewiele towarów i ludzie stali w długich kolejkach, aby coś zdobyć. Część produktów można było kupić tylko na kartki. Był to bardzo trudny okres w historii naszego kraju.
Wychowawczynie: A. Król , T. Opiła

***

Wystawka klasy 3e.
W październiku klasa 3e zorganizowała wystawkę jesiennych warzyw i owoców pt.: „Dary jesieni”.

wychowawcy klasy 3e

***

Wyjazd klas 2c, 3a, 3b, 3d do Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie.

27 września oglądaliśmy przedstawienie teatralne pt.: „Złodziej czasu” w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie.
To piękna, barwna baśń o przemijającym nieustannie czasie, którego nie sposób zatrzymać lub cofnąć. Można jednak go podarować. W piękny sposób została opowiedziana historia rodzinna.
Wychowawczynie: A. Król, T. Opiła, S. Matuszek, M. Grzechowska,
J. Delimata, S. Kępa, N. Wojciechowska – Witek, B. Urbańczyk

***

Udział klasy 2c w akcji: „SPRZĄTANIE ŚWIATA”.

Klasa 2c włączyła się w ogólnopolską akcję ekologiczną.
Zorganizowaliśmy wyjście wokół szkoły, by pozbierać zalegające śmieci wyrzucone przez nieodpowiedzialnych ludzi.
Od najmłodszych lat należy uczyć dzieci, jak dbać o środowisko i w jaki sposób segregować odpady.
Była to dla uczniów bardzo ważna i konieczna lekcja ekologii.
Wychowawczynie: A.Król, T.Opiła

***

Dzień Chłopca w klasie 2c.

30 września w naszej klasie obchodziliśmy Dzień Chłopca. Dziewczynki przygotowały dla chłopców upominki: piękny strój sportowy. Chłopcy byli bardzo zadowoleni. Wszystkim dopisywały humory. Panowała miła atmosfera.
Wychowawczynie: A. Król, T. Opiła

***

Dzień Chłopaka w klasie 2d.
30 września w klasie 2d świętowaliśmy DZIEŃ CHŁOPAKA👬! Były różne słodkości, a także zdrowe kanapki i sałatki owoce – bardzo dziękujemy Naszym rodzicom za przygotowanie pysznego poczęstunku ❤.

Chłopcy otrzymali od dziewczyn drobny prezent, a
tytuł Super Chłopaka zdobył Piotruś Schmidt 🥰.

Klaudia Morkisz-Baron, Sylwia Rausz

***

Rozmowa o rodzinie i grupie społecznej w klasie 2d.
29 września w klasie 2d rozmawialiśmy o rodzinie i grupie społecznej👨‍👨‍👧‍👦. Już Arystoteles nazwał człowieka „zwierzęciem społecznym”. Ludzie w naturalny sposób łączą się w grupy.
Dlaczego? Możemy wymienić co najmniej trzy najważniejsze powody:
❤ jako ludzie mamy dużą potrzebę przebywania z innymi, tak zwaną potrzebę przynależności społecznej – tworzymy więzi z innymi i dokładamy wszelkich starań, aby je utrzymywać,
❤ grupa daje nam, jej członkom, wsparcie społeczne – wzajemnie sobie pomagamy, tworzymy związki, które stają się źródłem akceptacji, a także budujemy sieci kontaktów społecznych – w razie potrzeby możemy liczyć na pomoc i wsparcie,
❤ działanie w grupie umożliwia nam realizowanie zadań i celów, których nie bylibyśmy w stanie wykonać w pojedynkę.

Uczniowie podczas zajęć zobaczyli krótki film oraz mieli możliwość zobaczyć przez zabawę, jak powinna wyglądać prawidłowa współpraca w grupie❤.

Klaudia Morkisz-Baron

***

Warsztaty malarskie w klasie 3d.
W dniu 15 września w klasie 3d odbyły się warsztaty malarskie, które były inspirowane Dniem Kropki. Były doskonałą okazją do odkrywania talentów oraz pobudzania wyobraźni i kreatywności.
Wychowawcy klasy 3d

***

Rozmowa na temat agresji w klasie 2d.
Dziś w klasie 2d poruszaliśmy bardzo ważny temat AGRESJI, bo w obecnych czasach rozwoju technicznego, globalizacji zauważyć można rozwój również negatywnych zjawisk w społeczeństwie. Do takich zjawisk zaliczyć można wzrost zachowań agresywnych wśród ludzi. Takie zachowania dostrzec możemy coraz częściej już u dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Sprawcy agresywnych zdarzeń są w coraz młodszym wieku, a agresja jest wszechobecna w życiu najmłodszych (nawet w bajkach).

U małych dzieci agresja ma charakter spontaniczny, często wynikający z ciekawości, u dzieci w młodszym wieku szkolnym przyjmuje ona formę agresji werbalnej i fizycznej, będącej często negatywną formą zwrócenia na siebie uwagi. Zdarza się, że z niezrozumiałych przyczyn dziecko zaczyna zachowywać się wrogo, arogancko, rodzicom okazuje lekceważenie. Taki stan psychiczny budzi niepokój wśród rodziców, którzy nie zawsze wiedzą, jak poradzić sobie z agresją dziecka.

W dzieciństwie mogą się kształtować trzy typy zaburzonych postaw: “ku ludziom”, “przeciw ludziom” i “od ludzi”. Dzieci, „ku ludziom”, nie wykazują agresji, ale skarżą się, narzekają na krzywdy, są niezaradne, zazwyczaj osiągają cel, wywołując współczucie. Najczęściej dzieciom tym stawia się zbyt małe wymagania. Druga postawa „przeciw ludziom” zakłada, że wszyscy wokół są wrogami i należy z nimi walczyć. Jest to typ postawy agresywnej. Dzieci, wykazujące taką postawę, zmierzają do dominacji nad rówieśnikami. Stosując przemoc, chcą uzyskać uznanie i podziw. Dzieci, które charakteryzuje postawa “od ludzi”, zazwyczaj unikają kontaktów społecznych. Chcą być samowystarczalne i niezależne od innych. Taka postawa nie przyczynia się do zwiększenia liczby agresywnych zachowań. Obecnie jednak coraz więcej danych wskazuje, że wczesne agresywne wzory zachowań mogą stać się podłożem poważnych zaburzeń, które ujawniają się w późniejszych okresach rozwoju dziecka, co dla nas dorosłych jest ważną wskazówką.

Klaudia Morkisz-Baron, Sylwia Rausz

Certyfikaty

Skip to content