Home » Rok szkolny 2020/2021

lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
stat4u

Rok szkolny 2020/2021

***

Uczniowie klasy 1d ponownie wybrali się w podróż z małym Timmym. Tym razem poznaliśmy dziadka Arnolda… ten to dopiero ma silne ręce…
Dziadek Arnold wytłumaczył nam, co może oznaczać, gdy jedna ręka słabnie. Na wszelki wypadek nauczyliśmy się, co trzeba mówić, gdy zadzwonimy pod numer 112 – w tym celu nasz kolega Ksawery został operatorem numeru alarmowego, a koleżanka Hania dzwoniła po pomoc.
Na koniec dzieci miały możliwość stworzenia swojego własnego dziadka Arnolda – mały sznurek, trzy dziureczki i nasz bohater znów odzyskał siłę w ręce.

***

Uczniowie klasy 1d rozmawiali na temat wirtualnego świata.
Internet, pomimo, że daje szerokie możliwości – pomaga w nauce, zabawie, zdobywaniu wiedzy o świecie, poznawaniu nowych ludzi – nie zawsze jest miejscem bezpiecznym dla dzieci. Wraz z rozwojem sieci i coraz większą dostępnością do tego medium komunikacyjnego problem zagrożeń w sieci przybrał znacznie na sile.
Dzieci, przeglądając różnego typu strony, mogą spotkać się z ogromnym natężeniem agresji. Najczęściej cyberprzemoc przyjmuje takie formy, jak agresję werbalną (wypowiedzi forumowiczów pod artykułami, np. z dziedziny polityki), zamieszczanie kompromitujących materiałów, tworzenie obraźliwych stron lub profili. Do tego dzieci mogą zostać w sieci dotknięte prześladowaniami ze strony rówieśników. W internecie coraz częściej pojawiają się przejawy cyberbullyingu, czyli znęcania się psychicznego z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

Uczniowie poznali 5 zasad bezpiecznego korzystania z Internetu:
💻 Chroń swoją prywatność!
💻 Mów, jeśli coś jest nie tak!
💻 Nie ufaj osobom poznanym w sieci!
💻 Szanuj innych w sieci!
💻 Korzystaj z umiarem z Internetu!
Klaudia Morkisz-Baron

***

Klasa 1d, jako DRUŻYNA 112 wyruszyła w kolejną podróż…
Tym razem poznaliśmy dziadka Franka. Robienie śmiesznych min jest jego super mocą 🤪. Nauczył nas, że jeśli czyjaś twarz nagle opada po jednej stronie, może to być oznaką udaru mózgu i powinniśmy jak najszybciej zadzwonić po karetkę pod Magiczny Numer 112🚑. Ćwiczyliśmy również, co należy powiedzieć, gdy dzwonimy po pogotowie, a na koniec poćwiczyliśmy robienie śmiesznych min, ale w nietypowy sposób… u niektórych pojawiły się nawet wąsy🙈.

Klaudia Morkisz-Baron

***

Meldujemy, że klasa 1d zamieniła się w klasę SUPERBOHATERÓW 112 🦸‍♂️. Poznaliśmy nowego kolegę Timmiego, który przedstawił nam swoich 3 bohaterów, okazało się, że są to jego dziadkowie 👵🧓. Wspólnie z Timmym nauczymy się wielu sposobów, dzięki którym możemy ocalić naszych bohaterów przed wrogiem zwanym Złym Skrzepem! 

Większość superbohaterów ma specjalne moce – głównie by pomagać innym. Jednak my już wiemy, że nie potrzeba specjalnych mocy, aby pomagać ludziom, których kochamy ❤.

PAMIĘTAJ, że wspólnie możemy uratować świat małymi krokami superbohaterów 😊.

***

22 kwietnia w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi 🌍uczniowie klasy 1d uczyli się o postawach proekologicznych w społeczeństwie oraz o budowaniu wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. W tym dniu postawiliśmy na recykling, czyli powtórne wykorzystywanie odpadów w celu wytworzenia nowego produktu.

Dzieci stworzyły niesamowite rzeczy – zabawki, instrumenty muzyczne, prace plastyczne, domek dla chomika, a nawet torbę na zakupy😍.

Pamiętaj, że każdy z nas może sprawić, żeby góra śmieci była mniejsza, żeby świat był czystszy! Z foliowych siatek, plastikowych butelek, szklanych słoików, puszek, kubków, kartek i gazet można zrobić coś nowego😎.

Poniżej link do EKO gry:
https://kubus.pl/gry-i-zabawy/eko-bohater/
A tutaj film, jakie zabawki można zrobić w ramach recyklingu:
https://www.youtube.com/watch?v=AStAgINKgXE

Klaudia Morkisz-Baron, Sylwia Rausz

***

Uczniowie klasy 1d w ramach realizacji wyjątkowego programu edukacyjnego rozmawiali o różnych pasjach i poznali sylwetki 4 niezwykłych kobiet🥰. Dowiedzieli się również, co nam daje prawdziwa pasja do podróżowania i poznawania świata oraz wyjątkowych ludzi🌎.
A czym tak naprawdę jest pasja? Najprawdopodobniej każdy z nas udzieliłby nieco innej odpowiedzi i to właśnie jest w tym przypadku piękne. Podążanie za pasją niejednokrotnie wymaga ogromnej odwagi. Czasem wywrócenia życia do góry nogami, ryzykowania. Jest to jednak walka, którą warto podjąć, gdyż właśnie pasja będzie nas mobilizowała do działań i dawała spełnienie.

Próbowanie, eksperymentowanie, wprowadzanie zmian i bycie otwartym na różne doświadczenia i emocje, ułatwia znalezienie swojej pasji. Nie zawsze konieczny jest talent. Bywa, że wystarczy miłość, poświęcenie i wytrwałość, by móc realizować swoją pasję i czuć się spełnionym.

Dlaczego warto mieć pasję?
1. Pasja przerywa rutynę
2. Pasja potwierdza twoją wartość
3. Pasja daje ci poczucie celu
4. Pasja przyciąga ludzi
5. Pasjonaci są źródłem inspiracji
6. Daje spełnienie
7. Możesz żyć dłużej

DO ZAPAMIĘTANIA: Żyj życiem, jakiego chcesz, a nie takim, jakie ci narzucono. Znajdź swoją pasję, a następnie wykorzystaj ją, aby uczynić swoje życie lepszym. Powtórki nie będzie ❤.
Klaudia Morkisz-Baron

***

Uczniowie klasy 1d w ramach programu edukacyjnego uczyli się o powietrzu, wodzie i energii elektrycznej, czyli zasobach naturalnych, z których korzystamy, na co dzień i bez których trudno byłoby nam funkcjonować 😊.

Oddychamy powietrzem z zewnątrz, dlatego bardzo ważne jest to, by było ono czyste. Wszelkie zanieczyszczenia dostają się do naszych płuc, co może być szkodliwe dla naszego zdrowia. Aby powietrze było czyste, nie należy palić w piecach śmieciami, można też zamienić samochód na rower lub komunikację miejską, ale także dbać o lasy, bo to one mają zdolność oczyszczania powietrza.

Kolejnym ważnym zasobem jest woda💦, która jest najważniejszą substancją na świecie! Jest niezbędna do życia! Człowiek, zwierzęta i rośliny składają się z wody i muszą pić, aby przetrwać! Każda kropla wody jest cenna i trzeba wodę oszczędzać, ponieważ jej oczyszczanie wymaga zużycia ogromnej ilości energii.

I ostatni element to prąd⚡️. Powstaje, kiedy malutkie cząsteczki – elektrony – zaczną poruszać się w jednym kierunku. Prąd w gniazdkach oraz płynący w kablach jest bardzo potrzebny, ale jest też bardzo niebezpieczny!
Bądźcie ostrożni podczas korzystania ze sprzętów podłączonych do prądu!
Nie dotykajcie gniazdek!
Klaudia Morkisz-Baron


***

Uczniowie klasy 1d w ramach obchodów Dnia Zdrowia uczestniczyli w zajęciach na temat dbania o siebie. Dodatkowo wykonali zdrowe przekąski😊.
Dbać o siebie, to znaczy aktywnie spędzać czas i ruszać się, jeść dużo warzyw i owoców🍎🍊🥦🍅, ponieważ zawierają cenne witaminy i składniki mineralne, pomagające nam dobrze się rozwijać. To też odpowiednie nawodnienie i sen😴, który pozwala nam na regenerację. Dzięki substancjom zawartym w różnych produktach rośniemy, rosną nasze mięśnie, umacniają się kości, a całe nasze ciało dobrze się rozwija. Dlatego należy komponować posiłki, zwracając uwagę na to, ile ma być w nich owoców, warzyw, wyrobów ze zbóż oraz produktów mlecznych i mięsnych🥗.
Klaudia Morkisz-Baron, Sylwia Rausz

***

Uczniowie klasy 1d wyruszyli w przygodę z Kubusiem, który opowiedział im
o tym, jak ważne jest dbanie o rośliny i zwierzęta🐹🐮🐜🌿. Dzieci zrozumiały, że zwierzęta, pełnią bardzo ważną rolę i są niezwykle pożyteczne. Stanowią pokarm dla innych zwierząt, pomagają w zapylaniu i rozsiewaniu roślin a także rozkładają martwą materię. Każde zwierzątko ma swoją rolę, nawet te najmniejsze zwierzaki należy szanować, nie można ich brać do rąk, ani męczyć. Natomiast rośliny zapewniają nam naturalne pożywienie. Nasze codzienne pokarmy, chodź nieraz nie zdajemy sobie sprawy, są pochodzenia roślinnego: chleb, ziemniaki, ryż, kukurydza, warzywa, owoce…. Nawet cukier produkuje się
z buraków cukrowych i z trzciny cukrowej. Rośliny są również niezbędnym surowcem w różnych gałęziach przemysłu. Znalazły zastosowanie
w papiernictwie, budownictwie i w gospodarstwach domowych, gdzie wykorzystuje się drewno. Również we włókiennictwie wykorzystuje się m.in.
len i bawełnę do produkcji tkanin. Rośliny stanowią też pożywienie dla zwierząt, z których mamy nie mniejszy pożytek i surowce.

Zapraszamy również do obejrzenie dwóch krótkich bajek na temat pszczół, które pełnią bardzo ważną rolę w naturze🐝:

Z kamerą wśród pszczół – odcinek 2

Z kamerą wśród pszczół – odcinek 3

Klaudia Morkisz-Baron, Sylwia Rausz

***

Dziś dzień najpiękniejszy w świecie – Święto Kobiet, wszyscy wiecie!😊
Klasa 1d świętowała Dzień Kobiet – dziewczynki otrzymały róże i drobne prezenty 🥰, a tytuł Super Dziewczyny w naszej klasie zdobyła Asia Wełnic 😊.

Z okazji dnia kobiet życzymy wszystkim kobietom małym i dużym zbierania z życia tylko najlepszych wrażeń i spełnienia wszystkich marzeń.
I aby słońce na niebie świeciło zawsze tylko dla nich❤.
Klaudia Morkisz-Baron, Sylwia Rausz 

***

Uczniowie klasy 1d wybrali się w kolejną przygodę z naszym przyjacielem Ciepłosławem😊. Dostaliśmy od niego bardzo ważny list, w którym wyjaśnił
nam w jaki sposób oszczędzać ciepło, a co za tym idzie również pieniądze 😉.
Dzieci wykonały wszystkie zadania i już wiedzą, że prania nie suszymy na grzejniku, a meble ustawiamy przy ścianie 😊.

Klaudia Morkisz-Baron

***

Uczniowie klasy 1d skończyli cykl zajęć o naszej planecie. Jednym z tematów,
jaki poruszaliśmy był temat segregacji odpadów. Z tej okazji powstała mała wioska Smerfów😊. Oprócz tego, że do wioski przyszła już zima, a także Święty Mikołaj, to przez cały rok nasze małe smerfy dbają o segregację śmieci. Papa Smerf zainwestował smerfne pieniądze w odpowiednie pojemniki na śmieci:
– niebieski na papier,
– żółty na metale i tworzywa sztuczne,
– brązowy na odpady bio,
– czarny na odpady zmieszane,
– zielony na szkło.
Nasze smerfy bardzo dbają o odpowiednią segregację, tylko smerf Laluś
ciągle tylko patrzy w te lusterko 😉. Przy domkach naszych przyjaciół widać już przygotowane worki, no ale czym by była wioska Smerfów bez Gargamela🤔. Niestety Gargamel nawet w święta napaskudził i kompletnie nie trzyma się zasad segregacji – on nawet nie ma worków na śmieci 😱. Możemy u niego zobaczyć wszystko – elektrośmieci, papierki, stare opony, opakowania po jedzeniu 😖. Pech chciał, że Święty Mikołaj 🎅 wylądował obok Gargamela
i stanowczo mu powiedział, że na prezent świąteczny nie zasłużył. Smerfy wiedząc, że ich wioska nie może się zniszczyć przez złego Gargamela, wysłały smerfa Ekoratownika, który szybciutko złapał Gargamela i wsadził na sanie Świętego Mikołaja, a ten zabrał go do siebie, aby adekwatnie go ukarać 😉. Dlatego pamiętajcie, aby segregować śmieci, bo Święty Mikołaj widzi wszystko 🎅. A wszystkie smerfy – te małe i duże życzą Wam WESOŁYCH ŚWIĄT!🌲

Klaudia Morkisz-Baron 

***

Uczniowie klasy 1D wyruszyli w ostatnią już przygodę z Superbohaterami🦸‍♂️🦹‍♀️. Tym razem razem z drużyną STRONG STRĄCZKÓW i drużyną CICHOSZA MÓWI KASZA poznaliśmy zagrożenia dla naszej planety oraz sposoby, jak pomóc
naszej Ziemi, aby ją uratować i stać się superbohaterem 🦸‍♂️. Dzięki tym zajęciom wiemy, że fasola, czyli nasza fasolowe-love-love 🥰 buduje nasze mięśnie, uzdrawia serce, a nasz Bob fajny chłop uzdrawia krew 🥰. Wiemy też, że różnorodna dieta jest bardzo dla nas ważna. Nasi klasowi superbohaterowie – Ksawery i Tymek pokazali nam wspólnie z rodzicami, co można pysznego przygotować wykorzystując resztki z lodówki 😍🤤. Zachęcamy Was
do dbania o naszą planetę 🌍.

Klaudia Morkisz-Baron, Sylwia Rausz ❤

***

Uczniowie klasy 1d zakończyli właśnie cykl zajęć o oszczędzaniu. Dużo się działo, dzieci poznały siłę nabywczą pieniądza, uświadomili sobie rolę pracy w życiu człowieka, poznały takie pojęcia jak: wypłata, opłaty, wydatki, bank, oszczędzanie i poznali sposoby gromadzenia pieniędzy (skarbonka, portfel, konto bankowe).

Jednak najważniejsze było hasło naszych zajęć, które towarzyszyło nam już od początku, a mianowicie: „Grosz do grosza, a będzie kokosza” – przysłowie bardzo często powtarzane wnukom przez dziadków, by zachęcić ich do odkładania pieniędzy. Znaczenie bez wątpienia zna większość z nas: nieważne jak mały jest pieniądz, i tak się liczy. Z wielu groszy uzbiera się większa suma i będzie można pozwolić sobie na więcej. Niektórzy mogą się zastanawiać czym jest kokosza. Otóż kokosza w języku staropolskim oznaczała sumę grosza.

Dlatego zachęcamy Was do oszczędzania nawet drobnych kwot, odkładajcie na swoje marzenia kierując się tym słynnym przysłowiem.

Klaudia Morkisz-Baron

***

W klasie 1D odbyły się pierwsze zajęcia na temat oszczędzania 😊.
Dzieci poznały bajkę o „Wyjątkowej kurce”, która znosiła złote jajka.
Dzięki tej historii poznały siłę nabywczą pieniądza oraz takie pojęcia
jak awers i rewers oraz poznały sens przysłowia GROSZ DO GROSZA,
A BĘDZIE KOKOSZA😊.

Klaudia Morkisz-Baron

***

10 października obchodzone jest Święto Drzewa🌳, które zostało zainicjowane pod koniec XIX wieku przez amerykańskiego sekretarza rolnictwa Juliusza Sterlinga Mortona. Jako miłośnik przyrody, zaapelował on do społeczeństwa,
by każdy kto może, posadził drzewo🌳.
W Polsce Dzień Drzewa jest obchodzony od 2002 roku – 10 października.
W tym roku Święto Drzewa odbywa się pod hasłem „Święto Drzewa dla zwierząt!”. Z tej okazji uczniowie klasy 1D tworzyli swoje drzewka przy wykorzystaniu pieczątek zrobionych z ziemniaków, a także dzięki inicjatywie Małego Samorządu stworzyli razem ze swoimi Paniami wyjątkowe drzewo, gdzie swój domek znalazły wiewiórka Basia🐿, jeżyk Józio 🦔oraz cztery wyjątkowe ślimaczki 🐌🥰.

Klaudia Morkisz-Baron, Sylwia Rausz

***

Bezpieczna droga do szkoły i domu klasy 1D😊
Uczniowie klasy 1D, razem ze swoimi Paniami wybrali się na spacer, aby poznać zasady poruszania się po drodze i nie tylko 😊.

Zasady bezpieczeństwa dzieci na drodze:
🚘 Do szkoły idź drogą uczęszczaną, nie chodź „na skróty” przez miejsca nieznane oraz mało bezpieczne.
🚘 Przez jezdnie przechodź w miejscach wyznaczonych np. pasami lub oznaczonych sygnalizacja świetlną. Pamiętaj zawsze przechodź na zielonym świetle. Jeśli nie ma sygnalizacji świetlnej ustaw się przy krawędzi chodnika, zobacz czy nie nadjeżdża samochód z lewej strony jezdni, następnie z prawej strony jezdni i jeszcze raz upewnij się czy z lewej strony jezdni nie nadjeżdża samochód. Kiedy jesteś pewny że nie nadjeżdża żaden samochód możesz przejść przez jezdnie.
🚘 Nigdy nie należy przebiegać przez jezdnię, nawet jeśli masz zielone światło.
🚘 Nie należy przechodzić przez jezdnię w niedozwolonym miejscu.
🚘 Nigdy nie wolno wychodzić na jezdnię zza samochodu. Wybierając drogę do szkoły wybierz najbezpieczniejszą drogę unikając miejsc niebezpiecznych.

Podczas drogi do szkoły może zdarzyć się, że obca osoba będzie zachęcała, nakłaniała ciebie do nawiązania rozmowy. Aby zapobiegać niebezpieczeństwu ze strony obcej osoby na drodze należy przestrzegać określonych zasad:
🗨 Jeśli jesteś zaczepiany przez nieznaną osobę powiadom o tym zdarzeniu rodziców lub opiekuna.
🗨 Nie przyjmuj od osoby nieznajomej słodyczy, zabawek, pieniędzy mimo namowy, nigdy nie można być pewnym czy osoba obca ma względem Ciebie dobre zamiary.
🗨 Nie ufaj obcej osobie, nie oddalaj się z taką osobą od miejsca zamieszkania nawet jeśli będziesz przez taką osobę zachęcany i namawiany.
🗨 Nigdy nie wsiadaj do samochodu nieznajomej osoby, nawet jeśli taka osoba proponuje ci podwiezienie do domu np. nowym, super sportowym samochodem – może Tobie grozić niebezpieczeństwo ze strony tej osoby.

***

Klasa 1D obchodziła Dzień Chłopaka na słodko 🥰 Ogromne podziękowania dla Asi i jej mamy za upieczenie pysznych babeczek dla całej klasy ❤❤❤
Nasi chłopcy otrzymali dyplomy i drobny prezent 😊 Wszystkim chłopakom jeszcze raz wszystkiego najlepszego 😘

Certyfikaty

Skip to content