Home » Poznaję świat wszystkimi zmysłami

lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
stat4u

Poznaję świat wszystkimi zmysłami

W klasie 1d wprowadzono innowację pedagogiczną z wykorzystaniem metod Montessori. Stosujemy je nie tylko w klasie, podczas lekcji, ale również na zajęciach indywidualnych😊. Edukacja sensoryczna jest według Marii Montessori zasadniczym procesem wspomagającym rozwój dziecka. Ruch jest najważniejszy dla rozwoju inteligencji i jak potwierdzają nauki neurologiczne, dla ćwiczenia koncentracji, pamięci i funkcji wykonawczych🧠.

W klasie 1d wykorzystujemy elementy edukacji Montessori 😊. Tym razem utrwalaliśmy literki pisząc po kolorowym piasku (po uprzedniej dezynfekcji rąk🙂). Warto wiedzieć, że wtedy oprócz wzrokowego zapamiętywania kształtów liter poprzez zmysł dotyku uaktywnia się wtedy również pamięć mięśniowa🧠💪.

Polisensoryczna metoda uczenia liter wspomaga rozwój psychoruchowy dziecka:

❤ usprawnia funkcje wzrokowo-przestrzenne (proces analizy i syntezy wzrokowej i percepcji przestrzennej) w celu prawidłowego spostrzegania znaków graficznych takich jak litery,

❤ funkcje ruchowe, głównie motorykę rąk – sprawność manualną, koordynację wzrokowo-ruchową, która decyduje o umiejętnościach grafomotorycznych,

❤ integrację percepcyjno-motoryczną czyli umiejętność łączenia informacji wzrokowych (liter), dotykowych, kinestetycznych oraz słuchowych z ruchem.

Szorstkie Litery Montessori w klasie 1d

Za wiele pomocy dydaktycznych trzeba słono zapłacić, ale wystarczy odrobina kreatywności i tak w naszej klasie powstała nasza DIY wersja szorstkich liter, które umożliwiają wielozmysłowe uczenie się głosek i liter☺️. Uczeń nie podąża ręką w kierunku obrazu, który w ogóle nie przyciąga jego uwagi. To właśnie wrażenie dotykowe prowadzi rękę dziecka i podąża za tym ruchem, który później zostanie utrwalony w pamięci motorycznej. Kiedy dziecko patrzy na literę alfabetu i jednocześnie jej dotyka, mamy do czynienia w tym samym czasie z trzema wrażeniami: wzrokowym, dotykowym i mięśniowym. Dlatego obraz znaku graficznego utrwala się w bardzo krótkim czasie, o wiele krótszym niż wtedy, gdy według starych metod był on poznawany jedynie poprzez zmysł wzroku😉.

Certyfikaty

Skip to content