Home » Muzyka, barwy i taniec

listopad 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
stat4u

Muzyka, barwy i taniec

W ramach innowacji pedagogicznej braliśmy udział w koncercie: „Kameralne spotkanie z muzyką. MISTRZOWIE BAROKU”. Koncert odbył się w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Na początku pan Adam Żak zabrał nas w podróż po kompozycjach epoki baroku. Poznaliśmy twórczość Johanna Sebastiana Bacha. Wysłuchaliśmy kilku jego utworów w wykonaniu flecistki pani Joanny Rodek oraz pianistki pani Anny Kałuckiej. Była to między innymi: „Toccata i fuga d- moll”. Następnie poznaliśmy twórczość Georga Friedricha Haendla. Wysłuchaliśmy utworu: „Sarabanda ze Suity d- moll”. Kolejnym wybitnym kompozytorem tego okresu był Antonio Vivaldi. Wysłuchaliśmy utworu: „Jesień” z cyklu: „Cztery pory roku”. Na zakończenie poznaliśmy również twórczość późnobarokowego francuskiego kompozytora Jeana Rameau. Wysłuchaliśmy najbardziej znany utwór tego kompozytora: „Kura”. Koncert bardzo nam się podobał. Mieliśmy okazję poznać brzmienie fletu poprzecznego i fortepianu.

Dnia 23 listopada kolejny raz pojechaliśmy do Filharmonii Śląskiej
w Katowicach. Tym razem braliśmy udział w koncercie w wykonaniu Zespołu Todo Art Trio. Wysłuchaliśmy następujących utworów:” Marsza perskiego”
J. Straussa, fragmentu: „Jeziora łabędziego” P. Czajkowskiego.
Po wysłuchaniu utworów Pan Adam Żak odmawiał budowę instrumentów dętych drewnianych takich, jak: fletu poprzecznego- altowego, fagotu oraz klarnetu. Na zakończenie w formie zagadek zespół grał fragmenty melodii ze znanych bajek dla dzieci. Były to: „Reksio”, „Koziołek Matołek”, „Pszczółka Maja”. Koncert był bardzo ciekawy i pouczający.

W ramach innowacji pedagogicznej:” Muzyka, barwy i taniec ” pani Sonia Matuszek przeprowadziła warsztaty muzyczne dla klas: 2c, 3a, 3d:” Kolędy świata”. Zaprezentowała najpopularniejsze kolędy z Anglii, Ukrainy, Austrii, Polski oraz Wenezueli. Przypomniała również wiadomości dotyczące instrumentów dętych drewnianych. Zagrała na flecie poprzecznym wybrane kolędy, takie jak:” JEZUS MALUSIEŃKI”,” CICHA NOC „. Prowadząca zapoznała również dzieci z postacią św. Franciszka z Asyżu. Na zakończenie dzieci głosując wybrały kolędę wenezuelską, która najbardziej im się spodobała.
Nagrodziły również oklaskami piękną grę na flecie w wykonaniu Pani Soni.

Video nagranie 1

Video nagranie 2

WYJAZD KLAS 2C,3A,3D DO FILHARMONII ŚLĄSKIEJ.

Dzisiaj kolejny raz pojechaliśmy do Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Słuchaliśmy koncertu :” Klasycy wiedeńscy”. Na wstępie pan Adam Żak zapoznał nas z życiorysem Ludwiga van Beethovena. Dowiedzieliśmy się, że zasłynął, jako kompozytor lX Symfonii. Wysłuchaliśmy utworu:” Ekoses” oraz fragmenty lX Symfonii. Później pan Adam Żak zapoznał nas również z życiorysem Josepha Haydla. Wysłuchaliśmy najbardziej znanego utworu:” Księżycowy świat”. Trzecim klasykiem wiedeńskim jest Wolfgang Amadeus Mozart. Wysłuchaliśmy utworu z opery:” Wesele Figara”. Na zakończenie usłyszeliśmy utwór Emile Waldteufela :”Walc łyżwiarzy”. Koncert był bardzo interesujący.

Certyfikaty

Skip to content