Home » Młodzi melomani”-percepcja muzyki, a poziom kultury muzycznej uczniów klas IV-VII

lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
stat4u

Młodzi melomani”-percepcja muzyki, a poziom kultury muzycznej uczniów klas IV-VII

Jednym z najważniejszych powodów, dla których szukamy kontaktów z muzyką, jest tkwiąca w nas potrzeba obcowania z pięknym. Doznawanie wzruszeń wywołanych  muzyką wzbogaca naszą osobowość, pogłębia wrażliwość, a także przynosi wiele radości. Percepcja muzyki to przede wszystkim przeżywanie muzyki, oparte na słuchaniu utworów muzycznych. Zdolność odbioru muzyki jest jedną z najważniejszych dźwigni kultury muzycznej. Problem uczestnictwa w kulturze muzycznej komplikuje nadmierna „podaż” i zainteresowanie muzyką rozrywkową , co stanowi trudną do pokonania barierę dostępu do muzyki poważnej. To przede wszystkim problematyka odbioru muzyki w społeczeństwie, co łączy się  z procesem kulturowym i psychospołecznym.  Dlatego też, w podjętej przeze mnie innowacji pedagogicznej chciałbym zwrócić większą uwagę na to , jak i w jaki sposób słuchanie muzyki, które jest formą aktywności muzycznej stwarza możliwość bezpośredniego kontaktu młodzieży z muzyką , w ramach koncertów edukacyjnych i wpływa na przeżycia moich uczniów.

Tytuł:

„Młodzi melomani”- percepcja muzyki,a poziom kultury muzycznej 

uczniów klas

IV-VII  Szkoły Podstawowej nr 13  

z Oddziałami Integracyjnymi i Dwujęzycznymi

w Mysłowicach

Innowacja dotyczy nowatorskich rozwiązań:

Metodycznych – Muzyczne spotkania edukacyjne „Filharmonii Młodych” dla dzieci i młodzieży w Filharmonii Śląskiej w Katowicach

Cel innowacji:

Wszechstronny rozwój ucznia, rozwijanie zainteresowań, zamiłowań muzycznych oraz wrażliwości muzycznej. Rozwijanie wyobraźni i inwencji twórczej, podniesienie poziomu kultury muzycznej uczniów.

Cele szczegółowe:

  1. Uczeń: (uczniowie) w ramach koncertów „Młoda Filharmonia „

poszerzają  wiedzę z obszaru muzyki i kultury,

uczą się świadomie słuchać utworów muzycznych

potrafią opowiadać o swoich przeżyciach związanych z percypowaniem muzyki

zdobywają umiejętności zawodowe i społeczne

– promują  działalność Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego na terenie szkoły (gazetka z ulotkami i harmonogramem koncertów wykonywana przez uczniów)


10 października uczniowie klas 7 a,b,c,d uczestniczyli w programowej wycieczce do Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Podczas udziału w koncercie wysłuchali brzmienia całego składu Orkiestry Symfonicznej pod batutą Jerzego Koska w utworach francuskich kompozytorów takich jak, Gounoda, Bizeta, Borne.

  • F.Borne”Fantasie brillante sur Camen”
  • C.Saint-Saens „Danse macabre op.40”
  • Ch.Gounod „Noc Walpurgii”(fragmenty)
  • G.Bizet „Arlezjanka”(fragment suity)

Z orkiestrą wystąpił także Wojciech Chalupka saksofonista -laureat grand prix II Międzynarodowego Konkursu Instrumentów Dętych.

Słowo wstępne do uczniów skierowała  Pani Regina Gowarzewska.
Wycieczka jest częścią innowacji pedagogicznej realizowanej w ramach przedmiotu muzyka w klasach 4-7.

Certyfikaty

Skip to content