Home » Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 r. – PAMIĘTAMY!”

grudzień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
stat4u

Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 r. – PAMIĘTAMY!”

W roku szkolnym, 2021/2022 nasza szkoła przystąpiła do projektu

„Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie
– 13 grudnia 1981r. – PAMIĘTAMY!”

www.pamiec81.pl

PROJEKT SKIEROWANY JEST DO UCZNIÓW I NAUCZYCIELI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I PONADPODSTAWOWYCH
WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO.
JEGO GŁÓWNYM CELEM JEST PRZYGOTOWANIE DZIECI
I MŁODZIEŻY DO ŚWIADOMEGO PRZEŻYWANIA 40 ROCZNICY WPROWADZENIA W POLSCE STANU WOJENNEGO.

W projekcie biorą udział klasy VII i VIII. wraz z wychowawcami, grupa nauczycieli różnych przedmiotów tworzących zespół zadaniowy oraz klasy
i nauczyciele, którzy samoistnie przyłączyli się do zadań, jakie stoją przed naszą szkołą.  

Szkolny koordynator projektu: dr Maciej Lisak-Zbroński

Do tej pory:

 • zgłosiliśmy chęć udziału w projekcie – wysłaliśmy zgłoszenie,
 • wybraliśmy koordynatora projektu,
 • powołaliśmy grupę nauczycieli, która tworzy zespół zadaniowy: Marzena Dyas, Renata Bobeł, Elżbieta Hahn, Agnieszka Urbanek, Katarzyna Swaczyna, Karolina Pawlak, Anna Skalska, Marzena Gregorczyk, Beata Kowalska,
 • przyjęliśmy plan działania i podzieliliśmy się zadaniami,
 • w widocznym miejscu, na drzwiach wejściowych do szkoły, powiesiliśmy plakaty,
 • na stronie internetowej szkoły udostępniliśmy link z logiem projektu – link przekierowuje do podstrony z informacjami o projekcie i stopniu jego realizacji przez naszą szkołę,
 • na korytarzu stworzyliśmy szkolny kącik patriotyczno-historyczny „40 LAT PO STANIE WOJENNYM”. Kącik zawiera stare fotografie i inne materiały dotyczące Stanu Wojennego i powstania ZWIĄZKU ZAWODOWEGO „SOLIDARNOŚĆ” oraz literaturę dotyczącą stanu wojennego w Polsce,
kącik patriotyczno-historyczny
« z 4 »
 • fotografię kącika patriotyczno-historycznego wysłaliśmy koordynatorowi regionalnemu – REGION ŚLĄSKO-DĄBROWSKI oraz kilka fotografii zamieściliśmy na naszej podstronie o projekcie,
 • dwóch naszych nauczycieli zostało zgłoszonych do udziału w pierwszym wykładzie, w ramach Spotkań Odkrywamy historię „Solidarności”. Pierwszy wykład odbędzie się 6 października 2021 r. – temat wykładu: Zdarzenia, które rozbudziły „ducha wolności”.

Przed nami kilka zadań, które musimy zrealizować do grudnia 2021r.
Ukoronowaniem naszych działań będzie zdobycie

CERTYFIKATU REALIZACJI PROJEKTU

 Najważniejszą korzyścią jaką wyniesiemy z udziału w projekcie będzie wiedza, którą zdobędziemy na temat tak trudnego okresu
w historii Polski.

Nasze kolejne działania w ramach projektu Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – PAMIĘTAMY!

 • Uczniowie naszej szkoły biorą udział w dwóch wojewódzkich konkursach:
  – literackim „Stan wojenny we wspomnieniach naszych bliskich”,
  – plastyczno-literackim „Tropiciele historii – poszukiwanie „Ludzi Solidarności”.

Prace uczniów biorących udział w tych konkursach, zostały przekazane do Wojewódzkiego Koordynatora Regionalnego, Pani Wizytator A. Boryki.
Uczniowie klas VII i VIII wezmą udział w jeszcze jednym konkursie – Wojewódzkim Konkursie Historycznym pt.: „Moja ojczyzna, mój region w okresie stanu wojennego”. Prace graficzne pierwszego etapu są już zebrane
i najpóźniej w poniedziałek 15.11.2021 r., przekazane będą Regionalnemu Koordynatorowi Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, Pani Wizytator Pani A. Boryce.

Do końca października 2021 r.  nasi nauczyciele uczestniczyli
w wykładach:

 • „Zdarzenia, które obudziły „ducha wolności”, RODN „WOM” w Katowicach, 6 października 2021 r., K. S (historia, WOS), M. S (j. polski).
 • „Znane i nieznane o Solidarności lat osiemdziesiątych Regionu Podbeskidzia”, RODN „WOM” w Bielsku-Białej, 11 października 2021 r., M. L-Z (historia).
 • „Znane i nieznane o Solidarności lat osiemdziesiątych Regionu Śląsko-Dąbrowskiego”, RODN „WOM” w Katowicach, 12 października 2021 r., K. P (j. polski).
 • „Pamięć o tych, którzy współtworzyli związek „Solidarność”, RODN „WOM” w Katowicach, 19 października 2021 r., K. P (j. polski), M. S (j. Polski), M. L-Z (historia).
 • Dwóch nauczycieli uczestniczyło w dwóch wykładach: K.P. oraz M. L-Z.
 • Do końca października 2021 r. klasy VII i VIII przygotowały w swoich klasach gazetki z okazji 40 ROCZNICY WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO W POLSCE.

Koordynator opracował scenariusz lekcji wychowawczej pt. „Stan wojenny
w Polsce – 13 grudnia 1981 r. – wspomnienia i relacje Polaków” oraz zebrał filmy, które nauczyciele-wychowawcy klas VII VIII mogą wykorzystać na lekcji wychowawczej poświęconej temu tematowi. Do końca października 2021 r. większość nauczycieli przeprowadziła już takie lekcje wychowawcze. Pozostali wychowawcy zrealizują je do 12 listopada br.
27 października 2021r. uczniom naszej szkoły, zaprezentowano w formie slajdów elektroniczną wersję wystawy STAN WOJENNY W POLSCE 1981-83. Pokaz slajdów, słowem wstępnym poprzedził szkolny koordynator projektu
dr Maciej Lisak-Zbroński.

27 października 2021 r. nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w konferencji zdalnej dla nauczycieli z Województwa Śląskiego „Drogowskazy pozostawione przez kard. Stefana Wyszyńskiego na czas kryzysu”
(Sala Papieska na Jasnej Górze).
29 października 2021 r. uczniom klas VII i VIII został zaprezentowany film dokumentalny „NIE ZABIERAJCIE MAMY”. Film zawiera relacje kobiet aresztowanych i internowanych w trakcie trwania stanu wojennego w Polsce.

« z 14 »

Na przełomie października i listopada, nauczyciele uczących historii w klasach VII i VIII, poprowadzili lekcje historii w oparciu o TEKI EDUKACYJNE IPN, których tematem był „Stan wojenny w Polsce 1981-1983”. Na lekcjach tych, wykorzystany był również materiał filmowy tego okresu, dostępny w Internecie.

Przed nami jeszcze kawał pracy. Czekamy na dalsze dyspozycje…

Nasze dalsze działania podjęte w ramach projektu.

Na początku listopada br. uczniowie klas VII wykonali prace plastyczne nt. STANU WOJENNEGO W POLSCE.  Na początku trzeciego tygodnia listopada br.prace te zostały wyeksponowane w kąciku patriotyczno-historycznym szkoły.

Do naszych działań związanych z realizacją projektu włączyły się klasy młodsze
i przygotowały w swoich salach gazetki nt.
40 ROCZNICY STANU WOJENNEGO W POLSCE.

16 listopada 2021r. SZKOLNY KOORDYNATOR PROJEKTU Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – PAMIĘTAMY! przesłał REGIONALNEMU KOORDYNATOROWI KARTĘ SPRAWOZDANIA Z REALIZACJI ZADAŃ PROJEKTU.

Jeżeli będą jeszcze jakieś zadania do zrobienia, to chcenie do nich przystąpimy …

Certyfikaty


Skip to content