Home » Czym jest nauczanie dwujęzyczne

lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
stat4u

Czym jest nauczanie dwujęzyczne

„Języka obcego nauczymy się lepiej kiedy będzie nam on służył do przyswojenia sobie czegoś więcej niż tylko jego samego”

 Jean Duverger

CZYM JEST NAUCZANIE DWUJĘZYCZNE?

 

Nauczanie dwujęzyczne nie może być mylone z nauką dwóch języków obcych. Oddziały dwujęzyczne to klasy, w których nauczanie przedmiotów niejęzykowych np. historii, geografii czy wiedzy o społeczeństwie odbywa się w języku polskim i języku obcym w zakresie dostosowanym do możliwości i umiejętności językowych uczniów. Na zajęciach realizowanych dwujęzycznie uczniowie poznają słownictwo specjalistyczne, czytają i analizują teksty w języku obcym, a także realizują projekty międzyprzedmiotowe z wykorzystaniem umiejętności językowych. Można użyć sformułowania, że uczniowie poznają język poprzez działanie, a język obcy staje się narzędziem do zdobywania informacji, wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin.

Czym zatem jest dwujęzyczność (bilingwizm)?

Dwujęzyczność to nie tylko znajomość dwóch języków, dwujęzyczność jest to posługiwanie się dwoma językami na poziomie języka ojczystego. Do takiego poziomu językowego powinno doprowadzić ucznia nauczanie dwujęzyczne.

 

Certyfikaty

Skip to content