Home » Czym jest nauczanie dwujęzyczne

grudzień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
stat4u

Czym jest nauczanie dwujęzyczne

„Języka obcego nauczymy się lepiej kiedy będzie nam on służył do przyswojenia sobie czegoś więcej niż tylko jego samego”

 Jean Duverger

CZYM JEST NAUCZANIE DWUJĘZYCZNE?

 

Nauczanie dwujęzyczne nie może być mylone z nauką dwóch języków obcych. Oddziały dwujęzyczne to klasy, w których nauczanie przedmiotów niejęzykowych np. historii, geografii czy wiedzy o społeczeństwie odbywa się w języku polskim i języku obcym w zakresie dostosowanym do możliwości i umiejętności językowych uczniów. Na zajęciach realizowanych dwujęzycznie uczniowie poznają słownictwo specjalistyczne, czytają i analizują teksty w języku obcym, a także realizują projekty międzyprzedmiotowe z wykorzystaniem umiejętności językowych. Można użyć sformułowania, że uczniowie poznają język poprzez działanie, a język obcy staje się narzędziem do zdobywania informacji, wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin.

Czym zatem jest dwujęzyczność (bilingwizm)?

Dwujęzyczność to nie tylko znajomość dwóch języków, dwujęzyczność jest to posługiwanie się dwoma językami na poziomie języka ojczystego. Do takiego poziomu językowego powinno doprowadzić ucznia nauczanie dwujęzyczne.

 

Certyfikaty


Skip to content