Home » Bezpieczny Internet

Bezpieczny Internet

Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundację Dzieci Niczyje) – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerem DBI jest Facebook.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.

Więcej informacji na temat niebezpieczeństw czyhających na dzieci w internecie oraz skutecznych metod na wyeliminowanie zagrożeń:

https://sieciaki.pl/ – serwis dla dzieci w młodszym wieku szkolnym rozwijający umiejętności dostrzegania zagrożeń w internecie.

www.saferinternet.pl – oficjalna strona projektu Komisji Europejskiej, realizowanego w Polsce przez konsorcjum: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa.

www.dzieckowsieci.pl – strona kampanii „Chroń dziecko w sieci„, która ma na celu przestrzec rodziców przed konsekwencjami kontaktów dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym ze szkodliwymi treściami w Internecie i wskazać im, jak ograniczyć ryzyko takich kontaktów.

www.dbi.pl – strona poświęcona tematyce obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu.

fundacja.orange.pl/kurs/– Bezpiecznie Tu i Tam – kurs internetowy dla rodziców

http://pl.sheeplive.eu/ – narzędzie edukacyjne dla dzieci koncentrujące się na zagrożeniach związanych z internetem i nowymi technologiami.

Jak bezpiecznie korzystać z Internetu (film edukacyjny): >>> Obejrzyj <<<