Home » Bezpiecznie, zdrowo, pomysłowo

lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
stat4u

Bezpiecznie, zdrowo, pomysłowo

DBAMY O PRAWIDŁOWĄ POSTAWĘ W KLASIE 2C.
Dzisiaj w klasie 2c zostały przeprowadzone zajęcia z higienistką szkolną. Rozmawialiśmy na temat prawidłowej postawy podczas nauki i pracy z książką oraz zagrożeń wynikających ze złych nawyków siedzenia przy biurku i noszenia zbyt przeciążonych tornistrów. Pani higienistka ważyła nas i nasze tornistry. Następnie każdy z nas dowiedział się, w jaki sposób spakować tornister, by nie był nadmiernie przeciążony.

Dzisiaj w klasie 2c odbyło się szkolenie z przedstawicielem Straży Pożarnej
w Mysłowicach- mł. bryg. Wojciechem Chojnowski. Dowiedzieliśmy się, jak dbać
o bezpieczeństwo w domu, nad wodą i w wodzie. Jeżeli jest uszkodzony przewód kominowy to uwalnia się tlenek węgla. Na straży naszego bezpieczeństwa jest czujka tlenku. Tlenku węgla nie widać i nie czuć. Bardzo ważne jest, aby w czasie alarmu nie panikować, tylko spokojnie opuszczać zagrożony teren drogą ewakuacyjną. W czasie pożaru nigdy nie gaś tłuszczu i oleju wodą. Natomiast przed korzystaniem z kąpieli, koniecznie zapoznaj się z regulaminem obowiązującym na danym akwenie. Zbliża się zima w związku z tym przedstawiciel Straży Pożarnej mł. bryg. Wojciech Chojnowski przypomniał nam, że tylko dobrze zorganizowane i nadzorowane lodowisko gwarantuje bezpieczną zabawę. Nie wolno wchodzić na zamarznięte stawy i inne zbiorniki wodne, gdyż jest to bardzo niebezpieczne. Na koniec zostały nam przypomniane numery alarmowe i każdy z nas otrzymał znaczek odblaskowy, książeczkę informacyjną:” Bezpieczna woda”. Dziękujemy Strażakom!!!!

Dzisiaj klasa 2c spotkała się z policjantem panem Dariuszem Opatrzykiem.
W czasie spotkania został poruszony temat odpowiedniego zachowania podczas kontaktów z osobami nieznajomym. Uczniowie dowiedzieli się, jak należy postępować w przypadku takiego zdarzenia.

  • Zachowujemy dystans (nie dajemy się złapać za rękę).
  • Uciekamy, krzyczymy o pomoc.
  • Udajemy się tam, gdzie jest skupisko ludzi.
  • Informujemy osobę dorosłą o zdarzeniu.

Spotkanie było bardzo pouczające.

ZASADY UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY W KLASIE 2C.
Dzisiaj mieliśmy kolejne szkolenie z panem Jakubem Woskiem W czasie szkolenia tworzyliśmy mapę myśli związaną z pierwszą pomocą. Przypomnieliśmy sobie kolejne czynności w czasie udzielania pierwszej pomocy. Odświeżyliśmy sobie również informacje dotyczące numerów alarmowych.
W związku z tym oglądaliśmy film edukacyjny:” O czarodziejskim skrzacie-Lulku. Najważniejszą rzeczą przy udzieleniu pierwszej pomocy jest nasze bezpieczeństwo. Pamiętamy o założeniu maseczki oraz rękawiczek. Po części teoretycznej mieliśmy ćwiczenia praktyczne. Ćwiczyliśmy rytmiczny ucisk na klatkę piersiową. Szkolenie było bardzo pouczające.

W ramach realizacji innowacji:” Bezpiecznie, zdrowo i pomysłowo” pani Agnieszka Filocha przeprowadziła 16 listopada w klasie 2C warsztaty na temat:” Jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych? Zwróciła uwagę dzieciom na to, że codziennie korzystamy z różnych urządzeń elektrycznych, włączamy światło, wkładamy wtyczkę do gniazdka. Musimy jednak uważać, bo prąd może być niebezpieczny. Podkreśliła, że jeśli zapamiętamy kilka ważnych zasad to nic nam nie grozi. Prowadząca zwróciła uwagę, że do gniazdka nie wolno wkładać niczego poza wtyczką. Gdy natomiast nie używasz urządzeń elektrycznych wyciągnij wtyczkę z gniazdka. Wyciągając wtyczkę nigdy nie ciągnij za kabel. Przewód elektryczny znajduje się w plastikowej osłonie, która chroni nas przed porażeniem prądem. Jeśli ta osłona jest uszkodzona nie dotykaj przewodów
i zawołaj osobę dorosłą. Pamiętaj, by nie dotykać wtyczki oraz urządzeń elektrycznych mokrymi rękami i używać ich z dala od wody. Woda doskonale przewodzi prąd, dlatego nie trudno o porażenie. Prowadząca przypomniała nam także, jak powstaje prąd. W przypadku groźnych sytuacji należy zadzwonić do Pogotowia Energetycznego pod numerem 991.Oglądaliśmy również 2 filmy edukacyjne dotyczące tej tematyki. Następnie Pani Agnieszka pokazała nam maszynę elektrostatyczną, która służy do wytwarzania prądu. Później sami montowaliśmy obwody elektryczne. Zajęcia były bardzo pouczające.

Uczniowie klasy 2c uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielem Straży Pożarnej w Mysłowicach- mł. bryg. Wojciechem Chojnowskim. W trosce o bezpieczeństwo pan Chojnowski przeprowadził pogadankę przypominającą zasady właściwego wypoczynku zimowego. Przestrzegał przede wszystkim przed ślizganiem się na skutych lodem zbiornikach wodnych oraz zjeżdżaniem na sankach w pobliżu ulic. Przypomniał również zasady bezpieczeństwa w ruchu ulicznym oraz konieczność noszenia znaczków odblaskowych. Zwrócił uwagę na Ogólnopolską: Kampanię:” Świecić Przykładem „. Gość przypomniał również o konieczności stosowania czujki do wykrywania tlenku węgla. Pan Chojnowski przypomniał nam także o zasadach bezpiecznego zachowania w domu, przede wszystkim podczas korzystania z prądu, gazu. Tworzyliśmy też drogi ewakuacyjne swojego mieszkania lub domu. Na zakończenie przypomnieliśmy sobie numery alarmowe.
Dziękujemy Panu Wojciechowi Chojnowskiemu za pouczające szkolenie.

Dzisiaj mieliśmy kolejne szkolenie na temat: „Postępowania w przypadku krwawienia”. Warsztaty przeprowadził pan Jakub Wosk. Dowiedzieliśmy się,
że w przypadku krwawienia wzywamy osobę dorosłą. Pomocy udzielamy
w rękawiczkach, maseczce. Przed założeniem opatrunku przemywamy ranę. Następnie gazik przykładamy na ranę i bandażujemy. Jeżeli leci krew z nosa głowę przechylamy do przodu. Ugniatamy skrzydełka nosa i przykładamy zimny okład na szyję lub czoło. Później w parach dzieci nawzajem uczyły się opatrywać rany. Szkolenie było bardzo pouczające.

Dzisiaj braliśmy udział w warsztatach chemicznych, które przeprowadziła pani Agnieszka Filocha. Wykonywaliśmy różne eksperymenty, takie jak:
1. Jak zrobić lewitujące jajko?
2. Jak nadmuchać balon używając sody i octu?
3. Jak zrobić domowy wulkan?
4. Jak zrobić lampkę lawę?
5. Jak zgasić świeczkę przy pomocy szklanki?
6. Jak zrobić tęczę w probówce?
7. Jak umieścić jajko w butelce?
Dowiedzieliśmy się, jak w łatwy i prosty sposób, używając składników kuchennych wykonywać różne doświadczenia.
Dziękujemy pani Agnieszce za bardzo ciekawe warsztaty.

Dzisiaj w naszej klasie mieliśmy pogadankę na temat zagrożeń w Sieci. Internet jest obecny stale w naszym życiu. Korzystamy z niego, wykorzystując różnego rodzaju urządzenia. Daje nam wiele możliwości. Za jego pomocą możemy np.: kontaktować się z innymi, rozwijać swoje zainteresowania, uczyć się nowych rzeczy, czy też relaksować się. Rozmawialiśmy też o tym, jak należy zachować się w Internecie, jak korzystać z niego mądrze, tak by nie wpaść w internetowe tarapaty. Rozmawialiśmy też o netykiecie w Sieci, przede wszystkim o kulturze wpisów na portalach społecznościowych. Poruszaliśmy temat cyberprzemocy. Zwróciliśmy uwagę na konsekwencje lekkomyślnego korzystania z gier i zabaw w Sieci. Panie przedstawiły nam zasady
BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z INTERNETU. PAMIĘTAJ:
1. NIE UFAJ OSOBOM POZNANYM W SIECI!
2. MÓW, JEŚLI COŚ JEST NIE TAK!
3. ZABEZPIECZ SWÓJ KOMPUTER!
4. NIE PODAWAJ SWOICH DANYCH!
Zajęcia były bardzo pouczające.

ZAJĘCIA CHEMICZNE W KLASIE 2C.

Dzisiaj klasa 2c brała udział w zajęciach chemicznych przygotowanych przez panią Krainę Skibę. Zajęcia prowadzone były przez uczniów klas 7, 8 uczęszczających na koło chemiczne, na którym realizuje się innowacja:” Magia substancji „. Starsi uczniowie przeprowadzili 5 pokazów.

  1. Samozapłon- substancje użyte do doświadczenia to nadmanganian potasu, gliceryna oraz kawałki magnezu. Bez użycia ognia po połączeniu nadmanganianu potasu z gliceryną dochodzi do samozapłonu. Magnez był tylko dodatkiem do lepszego efektu.
  2. Wulkan chemiczny- do cylindra wlewamy płyn do mycia naczyń, dodajemy barwnik spożywczy, wsypujemy sodę oczyszczoną i dodajemy ocet. Substancje ze sobą reagują wytwarzając kolorową pianę.
  3. Lampa lawa- woda, olej, barwnik spożywczy i tabletka musująca. Można samodzielnie wykonać w domu i w ciemności położyć latarkę- daje ciekawy efekt.
  4. Spalanie magnezu i opiłków żelaza. Magnez spala się jasnym oślepiającym płomieniem.
  5. Zabawa z bakteriami- talerz z wodą, pieprz, mydło.

KLASA 2C NA MIEJSKIEJ IMPREZIE EKOLOGICZNEJ:
” MYSŁOWICE- MOJE MIASTO”.

Klasa 2c uczestniczyła na Górce Słupeckiej w miejskiej imprezie ekologicznej przygotowanej przez ZOOM:” Mysłowice- CZYSTE MIASTO „.
Najpierw porządkowaliśmy teren, pamiętając o segregacji śmieci. Później uczestniczyliśmy w różnych zabawach przy poszczególnych stanowiskach. Nasza klasa udzieliła wywiadu do radia ESKA. Dzieci odpowiadały, jak dbają o środowisko w naszym mieście. Wspólnie sadziliśmy do ekologicznych doniczek różne rośliny. Mogliśmy spróbować pyszne kiełbaski, grochówkę, popcorn, wstęp cukrową i inne pyszności. Mile i ekologicznie spędziliśmy czas.

Certyfikaty

Skip to content