Home » ABC Empatii

ABC Empatii

W bieżącym roku szkolnym w placówce realizowany jest projekt ABC Empatii. Poprzez edukację najmłodszych, ma za zadanie likwidację barier i stereotypów związanych z osobami z niepełnosprawnościami, a także zmianę myślenia i negatywnych postaw.

Założenia projektu:

• pokazanie świata, w którym wszystkie dzieci zasługują na takie samo traktowanie, bez względu na ich stan zdrowia,
  • wytłumaczenie językiem dziecka na czym polegają różne niepełnosprawności i schorzenia oraz objaśnienie związanych z nimi różnic w codziennym funkcjonowaniu,
  • uwrażliwienie dzieci na inny niż ich własny stan zdrowia,
  • kształtowanie pozytywnych postaw wśród dzieci i ich rodziców,
  • wsparcie metodyczne nauczycieli, wychowawców, opiekunów i wyposażenie ich w wartościowe materiały edukacyjne,
  • wsparcie rodziców i opiekunów zaopatrując ich w narzędzie do rozmowy z dziećmi,
  • nawiązanie długofalowej współpracy z organizacjami, fundacjami i stowarzyszeniami działających w obszarze niepełnosprawności.

Kilka informacji na temat projektu zamieszczonych na Facebooku – Mysłowice – profil oficjalny.

• W Szkole Podstawowej nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi odbyło się przekazanie pakietu „ABC Empatii” dla miasta Mysłowice.
  • Delegacja Czepczyński Family Foundation przekazała zestawy podręczników i wzięła udział w lekcji otwartej nt. empatii i integracji.
  • „ABC Empatii” to najnowszy projekt Czepczyński Family Foundation, który poprzez edukację najmłodszych, ma za zadanie likwidację barier
    i stereotypów związanych z osobami niepełnosprawnymi, a także zmianę myślenia i negatywnych postaw zarówno wśród rówieśników, jak i ich rodziców.
  • Fundatorzy chcą bezpłatnie wyposażyć tysiąc gmin – miast
    w całej Polsce w podręczniki i materiały dla nauczycieli. Z ich pomocą starszaki w przedszkolach oraz uczniowie klas I-III szkół podstawowych
    w przystępny sposób zrozumieją na czym polegają różne niepełnosprawności i schorzenia, a związane z nimi różnice w codziennym funkcjonowaniu. Uświadomią też sobie, że wszystkie dzieci zasługują na takie samo traktowanie, bez względu na ich stan zdrowia. Jednocześnie staną się ambasadorami integracji we własnych rodzinach.
  • Fundacja Rodziny Czepczyńskich ofiarowuje „ABC Empatii” również oddziałom dziecięcym w szpitalach, ponieważ historie opowiedziane językiem dziecka, które opisują życie innych dzieci z różnymi dysfunkcjami, pozwalają małym pacjentom zrozumieć i zaakceptować ich sytuację.
« z 7 »

17 listopada uczniowie klas 3d, 3e i 1d brali udział w pierwszej lekcji dotyczącej osób niewidzących i słabowidzących. Dzieci podczas zajęć dowiedziały się, jak funkcjonują osoby niewidome, poznały zasady udzielania im pomocy, a także spróbowały wcielić się w osoby z niepełnosprawnością wzrokową wykonując przy tym różne zadania. Na koniec każdy uczeń napisał swoje imię pismem Braillea.
Uczniowie byli zainteresowani i aktywnie uczestniczyli w zajęciach i dyskusjach. Lekcja ta wzmocniła ich wrażliwość emocjonalną i ukierunkowała ich myślenie oraz postawę wobec osób z niepełnosprawnościami.

« z 7 »