Home » Bez kategorii » Noc biologów – Uniwersytet Śląski

styczeń 2020
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
stat4u

Noc biologów – Uniwersytet Śląski

Noc biologów  – Uniwersytet śląski

Na początku stycznia, podobnie jak w latach ubiegłych młodzież naszej szkoły wzięła udział w akcji – Noc Biologów organizowanej przez wydziały przyrodnicze w całej Polsce. Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem „Globalne zmiany środowiska”.

Uczniowie  klas 7 i 8  wzięli udział w warsztatach, zajęciach laboratoryjnych
i pokazach przygotowanych przez pracowników, doktorantów i studentów WBiOŚ.

Co robiliśmy, co nowego zobaczyliśmy, co nas zaskoczyło, zafascynowało….

Podczas warsztatów hydrobiologicznych obserwowaliśmy co żyje w wodzie zanim trafi do naszych kranów. Oglądaliśmy hodowle bakterii na pożywkach agarowych oraz poznaliśmy techniki wykrywania E. coli w wodzie. Sprawdzaliśmy pH różnych produktów oraz czystość naszych rąk pod kątem ilości mikroorganizmów. Okazało się, że nasze ręce były wyjątkowo czyste z czego byliśmy bardzo dumni.

Teraz już wiemy w jaki sposób ekologicznie posprzątać nasz dom, ponieważ własnoręcznie przygotowaliśmy środki czystości, które są ekologiczne
i biodegradowalne. Do domów wróciliśmy z proszkami do prania i kulami kąpielowymi, które pachniały wanilią, lawendą i goździkami.

W trakcie warsztatów „Naturalne substancje zapachowe bezpieczne dla środowiska” zapoznaliśmy się z różnymi olejkami eterycznymi pochodzącymi
z roślin. Próbowaliśmy rozpoznawać poszczególne zapachy, jednak tylko nielicznym z nas udało się rozpoznać większość z nich. Samodzielnie pozyskiwaliśmy różne olejki eteryczne, np. ze skórek owoców cytrusowych metodą wytłaczania na zimno.

Na koniec naszej przygody z biologią podczas warsztatów „Nocne wędrówki elektronów” zapoznaliśmy się z technikami przygotowania materiału do analizy w transmisyjnym mikroskopie elektronowych oraz z zasadami jego działania. Mogliśmy zobaczyć jak wyglądają ultrastruktury komórki, których nigdy nie zobaczymy przy użyciu naszych, szkolnych mikroskopów.

Zajęcia wszystkim bardzo się podobały, jednak czas biegł nieubłaganie i w końcu musieliśmy opuścić mury Uniwersytetu. Mamy jednak nadzieję, że za rok znowu weźmiemy w nich udział.

Certyfikaty


Skip to content