Home » Bez kategorii » Spacer krajobrazowy

listopad 2019
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
stat4u

Spacer krajobrazowy

Spacer Krajobrazowy

„Krajobraz nad Przemszą wczoraj i dziś”

Z okazji Międzynarodowego Dnia Krajobrazu 24 października 2019 roku uczniowie  klas 7 i 8 wzięli udział w wirtualnym spacerze krajobrazowym nad Przemszą. Gośćmi specjalnymi byli państwo Monika i Jacek Parisowie – pasjonaci kajakarstwa. Opowiadali o Przemszy, o jej wykorzystaniu do celów gospodarczych przez mieszkańców bardzo dawno temu.

Przemsza była kiedyś ważnym szlakiem komunikacyjnym i handlowym. Pływały po niej drewniane płaskodenne łodzie zwane galarami, tratwy i łodzie, które wiozły towar w kierunku królowej polskich rzek – Wisły. Jej znaczenie  gospodarcze wzrosło na początku XIX w., kiedy w jej pobliżu powstawały huty cynku, żelaza, a przede wszystkim kopalnie węgla kamiennego – rzeka stwarzała możliwość transportu złóż, wyrobów i produktów.

Przemsza zaliczana była także do Wiślańskiego Szlaku Turystycznego. Stanowiła nie lada atrakcję turystyczną dla kajakowych pasjonatów. Jej korytem organizowano spływy kajakowe do Krakowa, Warszawy, a nawet Gdyni. W 1924 roku powstał w Mysłowicach pierwszy polski klub składaków „Hella”. Jego członkowie pływali kajakami w wersji umożliwiającej ich składanie i rozkładanie, co ułatwiało ich transport do akwenów wodnych.

Państwo Parisowie opowiedzieli, jak dziś wygląda rzeka Przemsza, jak jeszcze jest bardzo zanieczyszczona i trochę zapomniana jako atrakcja turystyczna na Górnym Śląsku.
W celu przywrócenia rzece jej walorów angażują się w sprzątanie nadbrzeża Przemszy w ramach Festiwalu Flisackiego. Ponadto wraz z grupą kajakarzy regularnie pływają jej wodami – do swoich kajakowych wyczynów zaliczają spływ Przemszą i Wisłą do Gdańska (2014 r.). Obejrzeliśmy także film z wyprawy  w 2015 roku – państwo Parisowie pokonali 2 tys. 700 km i kajakiem dotarli do Paryża. Dystans pokonali w 6 tygodni!

Dzisiejsza Przemsza jest inna. Na szczęście od kilkunastu lat sukcesywnie sama się oczyszcza i nie jest już cuchnącym ściekiem odpadów komunalnych z miast nad nią leżących. Grupa pasjonatów stara się przywrócić jej dawny urok i wykorzystać np. do organizowania spływów kajakowych.

Filip Grzechowski

Nauczyciele organizatorzy „Dnia Krajobrazu” p. Jola, p. Michalina, p. Mariusz

Certyfikaty

Skip to content