Home » Bez kategorii » „Jest taki kraj… Niepodległy”

styczeń 2019
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
stat4u

„Jest taki kraj… Niepodległy”

W związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli Miejska Biblioteka Publiczna w Mysłowicach realizowała projekt „Jest taki kraj… Niepodległy”, dofinansowany przez Fundację BGK im. J. K. Steczkowskiego w Konkursie grantowym „Na 100 Niepodległa”. Cele projektu to:
• zwiększenie poziomu wiedzy dotyczącej historii Polski wśród dzieci i młodzieży.
• kształtowanie postawy patriotycznej i obywatelskiej, świadomej swoich korzeni historycznych.
• zachęcenie do twórczego działania oraz zdrowej rywalizacji poprzez udział w konkursach.
• rozbudzenie i wzmocnienie tożsamości narodowej, a także więzi międzypokoleniowych poprzez włączenie do działań seniorów.
• wpojenie potrzeby działań w zakresie pielęgnowania historii ojczyzny.
• uświadomienie i zaakcentowanie znaczenia takich wartości, jak: wolność, niepodległość i suwerenność w ciekawej i nowoczesnej formie projektu.

W ramach projektu zorganizowano wydarzenie, realizowane wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 13 w Mysłowicach i składające się z powiązanych ze sobą trzech etapów:
1. „Akademii Niepodległości” – wykładu „Odbudowa niepodległej w latach 1918-1921” wygłoszonego 25 października przez mgr Beatę Kulczyńską-Antos dla młodzieży uczestniczącej w projekcie, zwiększający poziom wiedzy uczestników projektu,
2. „Ścieżki Niepodległości” – gry edukacyjnej przeprowadzonej na terenie Szkoły Podstawowej nr 13, składającej się z sześciu punktów ilustrujących drogę Polaków do odzyskania niepodległości i główne epizody z nią związane – 7 listopada,
3. „Kwatery Marszałka” – escape room, pokoju marszałka Józefa Piłsudskiego zaprojektowanego w jednym z pomieszczeń biblioteki, z którego wyjść można było po rozwiązaniu w ustalonej kolejności ciągu zagadek, które prowadziły do klucza otwierającego drzwi – 15 listopada.

W tym trzyetapowym wydarzeniu rywalizowało 8 Drużyn Niepodległości, reprezentujących mysłowickie placówki oświatowe: Szkołę Podstawową nr 1, 4, 7, 10, 13, 15, Szkołę Podstawową Sportową oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących I LO im. T. Kościuszki.
W grze edukacyjnej „Ścieżki Niepodległości” realizowanej na terenie Szkoły Podstawowej nr 13 wśród zadań do wykonania przez Drużyny znalazły się testy wiedzy, muzyczne skojarzenia, krzyżówki, kalambury, konkurencje związane z ikonografią, kojarzenie postaci bądź wydarzenia historycznego z odpowiednim rekwizytem czy konkurencje sprawnościowe na stanowisku medycznym, polegające na opatrywaniu ran wojennych czy udzielaniu pierwszej pomocy. Drużyny wykonywały zadania, poruszając się między poszczególnymi stanowiskami – sześcioma punktami ilustrującymi odbudowę Niepodległej – z kartą obiegową, na której uczniowie zbierali punkty.
Ostatni etap to escape room „Kwatera Marszałka”. Zaaranżowany w Filii nr 7 przy ul. Oświęcimskiej gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego był dla biorących udział w projekcie Drużyn pokojem zagadek, z którego można było wyjść jedynie po rozwiązaniu szeregu zadań w ustalonej kolejności. Atrakcyjny charakter tej interaktywnej zabawie gwarantowało wykorzystanie w celu zdobycia kolejnych punktów nowoczesnej technologii – tablicy multimedialnej, smartfonów czy skanerów pomocnych przy aplikacji kodów QR. Na każdym etapie rywalizacji każda z Drużyn mogła wykorzystać koło ratunkowe w postaci telefonu do Mentorów Niepodległości, czyli włączonych w projekt członków Koła Polskiego Związku Niewidomych w Mysłowicach, którzy wskazywali warianty poprawnych odpowiedzi. Punktację escape room „Kwatery Marszałka” stanowiła suma zliczonych punktów z poszczególnych zadań, punkty za wyjście z pokoju zagadek o wyznaczonym czasie – 30 minut oraz dodatkowe punkty dla jednej z Drużyn Niepodległości za najlepszy czas opuszczenia marszałkowskiego gabinetu. Po zliczeniu wszystkich punktów zebranych przez Drużyny Niepodległości w poszczególnych etapach wyłoniono laureatów.

Certyfikaty


Skip to content