Home » O szkole » Świetlica

sw1

Świetlica szkolna w naszej szkole organizuje opiekę dla klas;

klasy I – III w godzinach 6.30 – 16.30

klasy IV – VIII  w godzinach 7.30 – 16.00.

W skład zespołu wychowawców świetlicy wchodzą:

Klaudia Morkisz – Baron – lider zespołu (I-III)

– Monika Grzechowska
– Ewa Lubrich
– Aleksandra Wszołek
– Kinga Chojnowska
Świetlica IV-VIII
– Bożena Urbańczyk
– Beata Sajdok

ROK SZKOLNY 2019/2020

W świetlicy dla klas starszych wychowawczynie zorganizowały dla uczniów naszej szkoły warsztaty pieczenia ciasteczek walentynkowych z wróżbą.
Wypieki z wróżbami były dostępne w kawiarence walentynkowej.

Bożena Urbańczyk, Beata Sajdok

W pierwszym semestrze uczniowie naszej szkoły chętnie brali udział w konkursach organizowanych przez wychowawców świetlicy szkolnej. Były to m. in. konkursy na: najładniejszy bukiet z suszonych kwiatów, obraz jesienią malowany – kompozycję z nasion, Cosplay – śląskie beboki, chustę regionalną malowaną na płótnie, ozdobę świąteczną  z wikliny papierowej oraz pracę plastyczną związaną z Narodowym Świętem Niepodległości. Wyłoniono aż 29 zwycięzców i wyróżnionych, którzy otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe, pluszaki, słodycze i inne drobne upominki.
Gratulujemy.

B. Urbańczyk, B. Sajdok, K. Chojnowska, A. Wszołek

Na zajęciach w świetlicy dla klas starszych przed świętami udekorowaliśmy kolejne wiklinowe choinki, z których każda jest niepowtarzalna. Nasze świetlicowe drzwi ozdobiliśmy piękną choinką w 3D zrobioną z papieru kolorowego i gwiazdkami, a korytarz wielobarwnym łańcuchem. Wykonaliśmy też duże gwiazdy, które posłużyły jako dekoracja na szkolnych jasełkach.

Bożena Urbańczyk i Beata Sajdok

Tradycyjnie jak co roku przed świętami wychowawczynie świetlicy dla starszych  klas zorganizowały WARSZTATY PIECZENIA I OZDABIANIA PIERNIKÓW dla uczniów naszej szkoły. Uczestnicy poznali recepturę na ciasto piernikowe, samodzielnie wałkowali i wycinali przeróżne kształty z ciasta. Po upieczeniu każdy ozdobił swoje pierniczki  specjalnymi kolorowymi pisakami i posypką we  wzorki własnego projektu – pierniczki były pyszne. Tak jak w poprzednich latach wszyscy dobrze bawiliśmy się na warsztatach.

Bożena Urbańczyk i Beata Sajdok

W świetlicy szkolnej dla klas III – VIII  już od początku listopada uczniowie przygotowują ozdoby bożonarodzeniowe do dekoracji świetlicy i na kiermasz świąteczny. Odlewają figurki z gipsu: Świętą Rodzinę, Dzieciątko, aniołki, gwiazdy. Wyplatają i ozdabiają choinki z wikliny papierowej oraz tworzą choinki
z papieru kolorowego wykorzystując technikę origami i inne formy przestrzenne. Wykonują stroiki na wigilijny stół, ozdoby choinkowe i wycinają papierowe śnieżynki. Wszyscy czują już magię nadchodzących świąt.

PLAN PRACY ZESPOŁU ŚWIETLICOWEGO

Celem działalności świetlicy szkolnej jest zapewnienie opieki uczniom przed i po lekcjach w bezpiecznym i miłym otoczeniu. Z zajęć świetlicowych korzystają uczniowie, którzy nie mają zapewnionej opieki w domu oraz uczniowie nieuczęszczający na lekcje religii, wychowania fizycznego oraz uczniowie mający nauczanie indywidualne. Stałą grupę stanowią dzieci dojeżdżające do szkoły autobusem szkolnym. Zajęcia świetlicowe odbywają się według rocznego planu pracy świetlicy oraz rocznego rozkładu zajęć dydaktyczno – wychowawczych.

Dla uczniów klas I – III działają kluby zainteresowań:

– klub sportowy,

– klub czytelniczy,

– klub małego artysty,

– klub szachowy,

– klub ekologiczny.

Dla klas IV – VI wychowawcy organizują następujące koła:

– audiowizualne,

– czytelnicze,

– komputerowe,

– plastyczne,

– muzyczno – ruchowe.

Ponadto uczniowie biorą udział w zabawach wspomagających rozwój dziecka oraz ruchowych i relaksacyjnych. Mają możliwość korzystania z gier dydaktycznych, puzzli, szachów i innych. Do dyspozycji dzieci jest także „świetlica cicha”, gdzie uczniowie mają możliwość odrabiania prac domowych . Wychowawcy świetlicy angażują uczniów w udział w akcjach charytatywnych „Góra Grosza”, zbiórkę materiałów wtórnych (puszki). Uczniowie biorą udział w licznych konkursach plastycznych, konkursie recytatorskim oraz konkursie sportowym.

cropped-tło11.jpg
Jesienne bukiety
Jesień to czas pięknej pogody i zmian zachodzących w przyrodzie. Drzewa zmieniają kolory. W czasie spacerów można zbierać różne skarby. Odrobina pomysłowości i zdolności manualne pozwalają wyczarować ze zwykłych liści kolorowe kwiaty.
Najlepiej nadaje się do tego klon. Liście trzeba składać na pół i umiejętnie zwinąć. Wystarczy cztery lub pięć sztuk na zrobienie róży. Następnie, żeby powstał bukiet, można kilka przygotowanych kwiatów połączyć rafią i ozdobić dużymi liśćmi w innym kolorze. Jest przy tym dużo zabawy. Dzieci w czasie zajęć plastycznych w świetlicy chętnie angażują się w taką pracę.
Początki nie są łatwe. Jednak po kilku próbach „kwiaty” wychodzą coraz bardziej kształtne. Na koniec trzeba użyć lakieru do włosów. W ten sposób zapobiegnie się więdnięciu jesiennego bukietu.