Home » O szkole » Historia szkoły

Historia szkoły

• Szkoła Podstawowa nr 13 w Mysłowicach została powołana zarządzeniem Prezydenta Miasta Mysłowice z dniem 1 września 1986 roku.

• 5 listopada 1986 roku nastąpiło uroczyste jej otwarcie.

• Dyrektorem szkoły od początku jej istnienia do 1999 roku była Pani mgr Maria Kulczyńska. W roku 1986 Radę Pedagogiczną tworzyło 19 nauczycieli, a mury szkoły opuściło po raz pierwszy 25 absolwentów.

• Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych nasza szkoła była jedną z trzech największych na województwie śląskim. Uczęszczało do nas około 1800 uczniów, których uczyło ponad 100 nauczycieli.

• 23 maja 1994 roku Władze Miasta przekazały szkole nowy budynek przy ulicy B. Wały, w którym uczyły się klasy młodsze.

• We wrześniu 1999 roku budynek szkolny został umownie podzielony między Szkołę Podstawową nr 13, a nowo utworzone Gimnazjum nr 3. Od tego roku funkcję dyrektora szkoły pełni Pani mgr Mariola Gorbacz.

• Ważnym wydarzeniem z życia szkoły było nadanie jej imenia 15 listopada 1996 roku na podstawie uchwały Rady Miejskiej w Mysłowicach. Uroczystość odbyła się w 150 rocznicę śmierci pisarza. W budynku przy ul. Hlonda odsłonięto tablicę pamiątkową.

• W roku 2000/2001 została utworzona pierwsza klasa integracyjna, a placówka uzyskała status Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi.

• Rok szkolny 2002/2003 – nastąpiło otwarcie Szkolnego Klubu Europejskiego „Eurożaczek”

• Rok szkolny 2003/2004 – odbyło się uroczyste otwarcie Izby Regionalnej.

• 2006 r. – nasza placówka uzyskała Certyfikat Śląskiej Szkoły Jakości.

• 6 czerwca 2005 r. naszej szkole nadany został Certyfikat Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie

• W czerwcu 2011 uzyskaliśmy Certyfikat „Brzęczkowickiego Anioła Dobroci”

• Od 1 września 2012 wygasł trwały zarząd budynkiem szkoły przy ul. B. Wały. Dzieci z klas I-III przeniesiono do budynku przy ulicy Hlonda 14.

Dyrektorem szkoły do 2016 roku była mgr Mariola Gorbacz, a obowiązki wicedyrektora pełniła: mgr Krystyna Heidenreich.

W roku 2016/2017 szkoła stała się na rok Zespołem Szkół z Oddziałami Integracyjnymi , w skład którego wchodziła Szkoła Podstawowa nr 13 oraz Gimnazjum nr 3.

Dyrektorem placówki w roku szkolnym 2016/2017 została Pani  mgr Małgorzata Matyszczak , stanowisko wicedyrektora objęły Pani mgr Mariola Gorbacz oraz Pani mgr Sylwia Piechulek

Nowy rok szkolny 2017/2018 przyniósł zmiany pod wpływem reformy edukacji. Nasza szkoła przestała być Zespołem Szkół i na nowo stała się ośmioletnią

Szkołą Podstawową nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi i Dwujęzycznymi.

W szkole są także dwa oddziały gimnazjum ( klasy II i III) , które zostaną do wygaśnięcia w roku szkolnym 2018/2019

Placówką nadal zarządza Pani mgr Małgorzata Matyszczak

W szkole zatrudnionych jest 105 pedagogów. Szkoła zatrudnia również pedagogów, którzy wspomagają pracę wychowawczą i udzielają uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej, logopedów, tyflopedagogów oraz surdopedagogów.

Placówka posiada bogatą bazę lokalową- dzieci mogą korzystać z sali gimnastycznej, boiska, stołówki, świetlicy, biblioteki, pracowni internetowej, pracowni logopedycznej, polisensorycznej i Centrum Informacji Multimedialnej.